هر فرد در هر جایگاه باید به نحو مطلوب منشأ اثرات مفید باشد

آشنایی با ظاهر سارایی
متولد 1343 در ایلام است. پس از اخذ دیپلم در زادگاه و ادامه تحصیل در مرکز تربیت‌ معلم شهید اشرفی اصفهانی در کرمانشاه به کسوت معلمی در آمد. وی تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های علامه طباطبایی تهران و شهید چمران اهواز ادامه داد و سال‌ها در دبیرستان‌ها و مراکز آموزش عالی ایلام به خدمت مشغول شد و اینک به‌افتخار بازنشستگی نائل‌ آمده است.

در کارنامه فرهنگی‌اش سابقه حضور فعال در عرصه سرایش شعر فارسی و کردی و تألیف کتاب و نگارش مقالات متعدد را داشته و تاکنون آثاری همچون «به هر چه تازه سلام»، (مجموعه شعر فارسی)، «ش‍اع‍ر ق‍ل‍ه‌ه‍ای‌ م‍ه‌آل‍ود»(ت‍ص‍ح‍ی‍ح‌، ت‍رج‍م‍ه‌ و ش‍رح‌ اش‍ع‍ار غ‍لام‌رض‍ا ارک‍وازی‌ ب‍ه‌ ان‍ض‍م‍ام‌ درآم‍دی‌ ب‍ر کُ‍رد و س‍ی‍ر ت‍اری‍خ‍ی‌ و ف‍ره‍ن‍گ‍ی‌ او و ت‍اری‍خ‌ اس‍ت‍ان‌ ای‍لام‌)، «میرکان» (دریچه‌ای به ادبیات شفاهی مردم ایلام) با مشارکت صیدمحمد درخشنده، «دیوان آرام» (شرح و تدوین دیوان اشعار علی‌اصغر عباسی‌آرام)، «که‌لیمه‌ و که‌مووته‌ر» (مجموعه شعر کردی)، «برگ‍زی‍ده‌ ادب‍ی‍ات‌ م‍ع‍اص‍ر» (م‍ج‍م‍وع‍ه‌ ش‍ع‍ر فارسی)، «نشد پروانه‌ی باغ تو باشم.» (برگزیده سومین دوره جایزه کتاب سال استان ایلام در سال 98 در بخش شعر) ؛‏‫ هوچ بی‌هچان (مجموعه شعر کردی) و…منتشر کرده است.

سارایی، افتخارات زیادی در سطح کشور کسب کرده که از آن‌جمله می‌توان به کسب رتبه اول در جشنواره بین‌المللی شعر فجر و کسب رتبه دوم تألیف کتاب معلم به خاطر تألیف «دیوان غلامرضا خان ارکوازی» اشاره کرد.

ظاهر سارایی مدیر انتشارات «زانا» است و تاکنون کتاب‌ها و آثار فراوانی در حوزه‌ تخصصی شعر و پژوهش و… در زبان‌های کردی و فارسی منتشر کرده است.

نظر شما !!