هزینه‌های جانبی در دستگاه‌های تصفیه آب کدامند؟

دستگاه‌های تصفیه آب علاوه بر هزینه اولیه برای خرید، هزینه‌های نگهداری، تعمیرات و تعویض احتمالی قطعات را نیز دارند که، به عنوان هزینه‌های جانبی دستگاه تصفیه آب شناخته می‌شود. همان‌طور که در زمان خرید دستگاه تصفیه آب هزینه خرید اهمیت دارد، هزینه‌های جانبی نیز برای کاهش هزینه‌های کلی دستگاه دارای اهمیت می‌باشند.

نحوه استفاده از دستگاه، تعویض به موقع فیلترها و خرید قطعات و فیلترهای اصل برای تعویض هزینه های جانبی دستگاه را می تواند کاهش دهد. 

در میان فیلترهای دستگاه، فیلترهای پیش تصفیه به صورت مکرر نیاز به تعویض دارند و اگر چه قیمت آنها زیاد بالا نیست، اما باید به عنوان هزینه‌های جانبی دوره‌ای دستگاه در نظر گرفته شوند. مهم‌تر از آن فیلتر ممبران است که پر هزینه‌ترین فیلتر در میان فیلترهای تصفیه آب است.

در صورتی که پمپ یا دیگر قطعات دستگاه شامل هوزینگ فیلترها نیاز به تعویض پیدا کنند، این مورد نیز در هزینه‌های جانبی دستگاه موثر است.

هزینه‌های جانبی در دستگاه‌های تصفیه آب کدامند؟

معرفی دستگاه تصفیه آب مناسب

دستگاه تصفیه آب تشکیل شده از مراحل مختلف شامل روش‌های شیمیایی، فیزیکی و استفاده از فیلترهای مختلف برای فیلتراسیون و خالص‌سازی آب است. در هر یک از مراحل نوعی از آلاینده‌های آب حذف شده و آب آماده ورود به مرحله بعد فیلتراسیون می‌شود. به این ترتیب هم آب تصفیه می‌شود و هم بازدهی و طول عمر بخش‌های مختلف دستگاه افزایش پیدا می‌کند.

مراحل اصلی یک دستگاه تصفیه آب در مقیاس‌های مختلف شامل موارد زیر می‌شود:

  1. پیش تصفیه: پیش تصفیه در دستگاه تصفیه آب در هر مقیاسی یکی از اصلی‌ترین بخش‌های سیستم است. انتخاب عوامل تصفیه کننده مناسب، تزریق دوز مناسب از آنها از مواد مهم در استفاده از مواد شیمیایی در پیش تصفیه است.
  2. واحد اسمز معکوس: این بخش اصلی‌ترین واحد تصفیه آب در دستگاه است که، باعث تولید آب با خلوص بالا می‌شود. اسمز معکوس با دقت‌ترین سیستم تصفیه آب است. این واحد شامل فیلترهای ممبران است که، در هوزینگ یا پرشروسل قرار می‌گیرند.
  3. واحد پس تصفیه: برای اضافه کردن برخی مواد شامل املاح ضروری بدن و یا ضد عفونی کردن آب نیز از فیلترهای دیگری در بخش پس تصفیه دستگاه تصفیه آب می‌توان استفاده کرد.


فیلتر تصفیه، یکی از مواد مصرفی

فیلتر تصفیه آب در انواع مختلف برای حذف آلاینده‌های آب استفاده می شود. فیلترهای تصفیه آب با توجه به تنوع آلاینده‌های آب در انواع مختلف تولید می شوند. برخی از مهم‌ترین انواع فیلتر تصفیه آب شامل موارد زیر می‌باشد:

فیلتر الیافی

فیلتر الیافی معمولا اولین فیلتر تصفیه آب است. این فیلتر برای حذف ذرات معلق ریز، گل و لای، شن و ماسه و … استفاده می‌شود. فیلتر الیافی از الیافی پلی پروپیلن ساخته شده است. 

هزینه‌های جانبی در دستگاه‌های تصفیه آب کدامند؟

فیلترهای کربنی

فیلتر کربنی برای حذف بو، رنگ و طعم نامطلوب، برخی از فلزات سنگین و کلر آب کاربرد دارد. کربن فعال مورد استفاده در این فیلتر خاصیت جذب بالایی دارد و به همین دلیل می‌تواند مقدار زیادی از آلاینده‌های آب را از بین ببرد. 

فیلتر شنی

فیلتر شنی با سیلیسی که داخل مخزن ریخته می‌شود، برای حذف کدورت و ذرات معلق درشت استفاده می‌شوند. سیلیس دانه بندی های مختلفی دارد. فیلتر شنی آبی شفاف و بدون کدورت را برای دیگر مراحل فیلتراسیون آماده می‌کند.

فیلتر ممبران

فیلتر ممبران عنصر اصلی تصفیه و حذف آلاینده‌های آب است. این فیلتر با دقت بالای 98% تقریبا همه آلاینده‌های آب را حذف می کند. این فیلتر با قطر منافذ غشای نیمه تراوای 0.0001 میکرون آبی با خلوص بالا را تولید می‌کند.

فیلتر یو وی تصفیه آب

فیلتر یوی وی تصفیه آب برای ضد عفونی کردن و از بین بردن میکرو ارگانیسم‌های آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. فیلتر UV با استفاده از اشعه فرابنفش ساختار DNA میکرو ارگانیسم‌ها را از بین می‌برد. 

نقش مواد افزودنی در تصفیه آب

علاوه بر فیلترها، مواد شیمیایی نیز نقش مهمی در تصفیه آب دارند. مهم‌ترین مواد شیمیایی تصفیه آب شامل موارد زیر هستند:

کربن اکتیو

کربن فعال با توجه به مساحت سطح زیادی که ایجاد می‌کند، می تواند مقدار زیادی از آلاینده‌های آب را به خود جذب کند. این ماده از پرکاربرد ترین ماد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب است. 

کربن فعال در انواع مختلفی شامل گرانول، میله‌ای و پودری برای کاربردهای مختلف جذب و تصفیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رزین سختی‌گیر

رزین سختی‌گیر با فرایند تبادل یونی که بین یون‌های فرم یونی رزین و یون‌های عامل سختی آب ایجاد می‌کند، باعث نرم شدن آب می‌شود. یکی از برندهای برتر رزین سختی‌گیر رزین پرولایت است که در انواع رزین پرولایت آنیونی، کاتیونی و میکس بد تولید می‌شود. قیمت رزین پرولایت با توجه به وادراتی بودن این رزین به قیمت ارز بستگی دارد.

در صورت نیاز به خرید رزین پرولایت می‌توانید برای دریافت قیمت به روز محصول با بخش فروش شرکت‌های معتبر تماس بگیرید. 

تصفیه آب آبین به عنوان اولین بازار آنلاین تجهیزات آبی، علاوه بر دستگاه‌های تصفیه آب در مقیاس مختلف انواع فیلترها و مواد شیمیایی را نیز در وب سایت خود به فروش می‌رساند. این مجموعه امکان مشاوره رایگان برای انتخاب محصول مناسب را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

نظر شما !!