هشدارهای جک دورسی و ایلان ماسک؛ شما مالک وب ۳ نیستید

جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر روز گذشته در این شبکه اجتماعی به مسائل مهمی در خصوص وب ۳.۰ پرداخته است. به عقیده وی، سرمایه‌گذاری شرکت‌های متمرکز بر پروژه‌های وب ۳.۰ ممکن است در نهایت به سمتی مخالف با آرمان غیرمتمرکزگرایی برود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، دورسی روز گذشته در رشته توییتی نسبت به جهت‌گیری توسعه وب ۳.۰ انتقاد کرد و ایلان ماسک نیز در این میان به وی پیوست.

وب ۳.۰ نسخه غیرمتمرکزی از اینترنت است که از بلاکچین‌های عمومی، فناوری متاورس، توکن‌های غیرقابل‌معاوضه و امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای بدون دخالت ارگان‌ها و یا سرورهای متمرکز بهره می‌برد.

توییت جک دورسی

با این حال، دورسی معتقد است شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Capital) و شرکت‌های غیرسهامی با مسئولیت محدود (limited partnerships) اغلب در رقابت با جایگزین‌های غیرمتمرکزی همچون عرضه اولیه کوین در حال تامین سرمایه پروژه‌های وب ۳.۰ هستند. با این سرمایه‌گذاری‌ها، از آنجایی که بخشی از سهام این پروژه‌ها در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌گیرد، می‌توانند بنیان‌گذاران پروژه‌های بلاکچینی را تحت‌فشار قرار دهند تا از قوانینی همچون احراز هویت مشتری که در تضاد با فلسفه اصلی رمزارزها است پیروی نمایند.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا نیز معتقد است پروژه‌های وب ۳.۰ در حد و اندازه این نام ظاهر نشده‌اند.

توییت ایلان ماسک

بر اساس گزارش PitchBook، شرکت‌های فین‌تک در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۲۱ در مجموع ۸۸.۳ میلیارد دلار از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر دریافت کرده‌اند که دو برابر میزان سال ۲۰۲۰ است. همچنین در این گزارش، به پذیرش رمزارزها، به خصوص که موسسات بیشتری به دنبال سرمایه‌گذاری در این کلاس دارایی هستند به عنوان محرک رشدی برای این موضوع تاکید می‌کند.

به نظر می‌رسد دورسی، پس از کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی توییتر در ماه نوامبر قصد دارد تا تلاش خود را بیش از پیش بر اقتصاد بیت کوین متمرکز کند. همانطور که پیش‌تر گزارش داده بودیم، دورسی قصد دارد تا یک صرافی غیرمتمرکز برای بیت کوین ایجاد نماید.

توییت‌های جک دورسی و ایلان ماسک و انتقادات آنها نسبت به سرمایه‌گذاران خطرپذیر ادامه‌دار بود. چانگ پنگ ژائو مدیر عامل صرافی بایننس نیز به نقش فناوری بلاکچین و تجمیع سرمایه به صورت همگانی برای رفع این مشکل اشاره کرد.

نظر شما !!