هشدار طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی در ۷ استان/ توفان شن در ۳ استان شرقی

صادق ضیائیان در گفت وگو با فارس در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور بیان کرد: از امروز تا پایان هفته در شمال غرب، سواحل خزر و بخش‌های از شمال شرق کشور دما ۸ تا ۱۲ درجه کاهش می‌یابد.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی افزود: امروز در استانهای ساحلی خزر، برخی نقاط آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی همچنین اردبیل، زنجان، خراسان شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت داریم.

 

وی افزود: فردا تا یکشنبه ۹ مرداد علاوه بر مناطقی که ذکر شد در برخی نقاط استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود.

 

* هشدار بارش شدید باران و طغیان رودخانه ها و آبگرفتگی در 7 استان

 

ضیائیان اظهار کرد: امروز و فردا شدت بارش‌ها در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان است.

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: تا اواخر وقت پنج‌شنبه ۷ مرداد بارش شدید باران، رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقت، در پاره ای نقاط گردوخاک، با احتمال تگرگ در مناطق مستعد پیش بینی می شود، این شرایط جوی فردا در استان های گلستان، گیلان، مازندران، اردبیل و شمال استان های خراسان شمالی، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی حاکم است.

 

وی اظهار کرد: اثر این شرایط جوی، طغیان رودخانه ها، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، آب گرفتگی معابر عمومی، برخورد صاعقه، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و تاخیر و یا احتمال لغو پروازها است.

 

ضیائیان افزود: در این راستا توصیه می شود اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، آمادگی دستگاه های اجرایی برای مقابله با خطرات احتمالی، تقویت سازه های موقت، پرهیز از صعود به ارتفاعات و احتیاط در چرای دام ها در مراتع مرتفع در دستور کار باشد.

 

* احتمال تاخیر در پروازها به دلیل توفان شن و کاهش دید در 3 استان شرقی

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: از امروز تا دوشنبه ۱۱ مرداد در شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی و نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان جنوبی، وقوع توفان شن، خیزش گردوخاک، کاهش دید، تاخیر در پروازها، کاهش کیفیت هوا، اختلال در تردد جاده‌ای و خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی پیش بینی می شود.

 

وی افزود: در این راستا توصیه می شود خودداری از حضور در فضای باز برای همه گروه ها، احتیاط در تردد جاده ای، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان های نیمه کاره در دستور کار باشد

 

ضیائیان افزود در سه روز آینده در شمال شرق و شرق و جنوب شرق کشور و بخش هایی از مرکز و وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک خواهیم داشت و در نوار شرقی کشور به ویژه زابل و شرق خراسان جنوبی طوفان گرد و خاک کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود

 

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: امروز آسمان تهران ابری در بعدازظهر نیمه ابری است، روز آینده آسمان تهران نیمه ابری در بعدازظهر همراه با وزش باد و در شب و وزش باد شدید با احتمال رگبار باران پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در پایتخت ۳۷ و ۲۵ درجه خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: روز آینده شهرکرد با کمینه دمای ۱۳ درجه بالای صفر خنک ترین مرکز استان و اهواز با بیشینه دمای ۴۷ درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان خواهد بود.

نظر شما !!