هنرمندان روس زیر منگنه: از پوتین حمایت کنید یا حذف می‌شوید

جنگ روسیه علیه اوکراین منجر به بروز شکاف در جامعه هنرمندان روسیه شده است. در روسیه، هنرمندانی که از این جنگ حمایت می‌کنند از حمایت دولت برخوردارند اما هنرمندان مخالف جنگ تحت فشارهای شدیدی برای تغییر مواضع خود قرار گرفته‌اند.

به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی،”آندری ماکارویچ” یکی از هنرمندان شناخته شده روس است که به دلیل انتقاد از دولت ولادیمیر پوتین تحت فشار قرار گرفت. او در دوران شوروی سابق به عنوان رهبر گروه راک “ماشین زمان” به شهرت رسید و مورد تمجید تلویزیون روسیه بود.

وی اما در طول سال های اخیر به یکی از منتقدان ولادیمر پوتین تبدیل شد و پس از حمله روسیه به اوکراین در سال 2014، ترانه ای به نام “کشورم دیوانه شده” نوشت.

او همچنین در تظاهرات ضد جنگ روسیه علیه اوکراین شرکت کرد. پس از آن برنامه های وی برای برگزاری کنسرت در سراسر روسیه لغو شد. این هنرمند روس مجبور شد کشورش را ترک کند. 

تالار بولشوی – مسکو

هنرمندان روس زیر منگنه: از پوتین حمایت کنید یا حذف می‌شوید

روسیه در سال 2022 میلادی (اسفند 1400) تحت عنوان “عملیات نظامی ویژه” حمله نظامی بزرگی را علیه اوکراین آغاز کرد. این جنگ تا به امروز ادامه دارد. روسیه در این جنگ 4 منطقه شرق اوکراین را اشغال و آنها را به خاک خود اضافه کرد.

“نیکولای راستورگیف” اما نمونه ای از هنرمندان موردعلاقه حکومت روسیه است. وی خواننده پیشرو گروه راک “Lyube” است که گاهی از آن به عنوان گروه موردعلاقعه پوتین یاد می شود. وی از حامیان سیاست های کرملین از جمله “عملیات نظامی ویژه” در اوکراین محسوب می شود. این نامی است که دولت روسیه بر حمله نظامی این کشور به اوکراین گذاشته است.

برخلاف هنرمند قبلی، این هنرمند روس دسترسی آسانی به بهترین سالن های کنسرت در روسیه دارد.

علاوه بر دنیای موسیقی، در دنیای فیلم و تئاتر روسیه نیز اختلافات عمیقی میان ستارگان فیلم ها و تئاترها در قبال سیاست های کرملین وجود دارد.

“نیکیتا میخالکف” یکی از بازیگران و کارگردانان مشهور روسیه به شمار می رود. یکی از کارهای شناخته شده او با عنوان “سوخته با آفتاب” در سال 1994 برنده جایزه اسکار شد. وی کارگردانی و بازیگری در این فیلم درام را برعهده داشت.

این هنرمند که از حامیان پوتین به شمار می رود و دیدگاه های ضدغربی دارد اخیرا شوی تلویزیونی با عنوان “جن گیر” به روی آنتن برد که در آن نظرات خود را به نمایش گذاشت. گفته می شود پوتین نیز از بینندگان این برنامه بود. وی از حامیان سرسخت پوتین به شمار می رود. 

 

  ساختمانی در مسکو به حرف بزرگ زد Z مزین شده است. این حرف، نماد “عملیات ویژه نظامی” است؛ توصیف دولت و رسانه های دولتی روسیه برای حمله نظامی علیه اوکراین. 

روسیه یک سال بعد از جنگ اوکراین: مخالفان در زندان ، تبلیغات ملی گرایانه در اوج

در مقابل اما “لیا آخدزاکاروف”، یک بازیگر روس دیگر است که دیدگاه های سیاسی متفاوتی دارد. وی به دلیل این دیدگاه های متفاوت، دوران بازیگری‌اش مسیر متفاوتی را دنبال کرد. او پس از حمله روسیه به اوکراین در اعتراضات علیه پوتین شرکت کرد و خواستار مخالفت با سیاست های کرملین شد. یک هفته پس از آن، به دلیل تشدید سانسور و نگرانی از بابت وضعیت همراهانش مجبور به ترک روسیه شد. 

“النا اوسیپووا” هنرمند نقاش روس نیز از جمله کسانی است که به دلیل انتقاد از جنگ علیه اوکراین با برخورد پلیس روسیه مواجه شد.

وی امروز به دلیل اقداماتش در زادگاهش به عنوان ” وجدان سنپیترزبورگ” شناخته می شود. اوسیپووا نخستین بار در سال 2002 علیه ولادیمر پوتین، رئیس فدراسیون روسیه اعتراض کرد و اکنون دو دهه پس از آن زمان وی همچنان به انتقاد از سیاست‌های کرملین ادامه می دهد.

به گزارش روزنامه اسپانیایی زبان ال پائیس، پلیس روسیه، آخرین نمایشگاه نقاشی وی با عنوان “اعتراض هنرمندامنه مسالمت آمیز” را یک روز پس از آغاز به کار تعطیل کرد. نیروهای امنیتی با عنوان “رسیدگی به تهدید بمب گذاری” وارد محل نمایشگاه نقاشی شدند و حدود 20 اثر هنری را توقیف کردند.

در گزارش پلیس روسیه آمده است: تصاویری روی دیوارها یافت شد که احتمالا حاوی اطلاعات عمدا نادرست درباره نیروهای مسلح روسیه است.

این گزارش پلیس بر مبنای قانون بحث برانگیز روسیه است که هرگونه انتقاد از حمله نظامی به اوکراین را جرم انگاری می کند.

بازداشت مخالفان جنگ علیه اوکراین – روسیه

روسیه یک سال بعد از جنگ اوکراین: مخالفان در زندان ، تبلیغات ملی گرایانه در اوج

اوسیپووا می گوید آنها قول دادند که نقاشی ها را در تابستان یا پاییز بازگردانند. وی پس از این اتفاق، برخی از آثار انتقادی خود را از نمایشگاهش خارج کرد. این آثار شامل نقاشی هایی درباره کشتار در شهر بوچا اوکراین و اثر دیگری درباره نظامیان دریایی روسیه است که در زیردریایی هسته ای غرق شده کورسک در سال 2000 میلادی جان خود را از دست دادند.

وقتی از او سوال می شود آیا نمی ترسد به زندان برده شود؟ پاسخ می دهد: از چه بترسم؟ من بارها به مقر پلیس و دادگاه رفته ام. اما مردم از من حمایت می کنند و می گویند با من هستند.

وی درباره وضعیت کنونی روسیه می‌گوید: اپوزیسیون در حال افول است. مردم در حال فرار هستند و کمتر کسی باقی مانده که جرات رفتن به تظاهرات را داشته باشد. سیاستمداران خوبی هستند که همچنان در روسیه باقی مانده اند اما آنها بدون کمک مردم نمی توانند کاری انجام دهند. این شرایط پایان بدی خواهد داشت. این خطر وجود دارد که آنچه در شوروی اتفاق افتاد دوباره تکرار شود. آنها منتقدان را به بیمارستان های روانی فرستادند تا دهانشان را ببندند. آن زمان در حال تکرار شدن است.

نمایی از میدان سرخ – مسکو

هنرمندان روس زیر منگنه: از پوتین حمایت کنید یا حذف می‌شوید

نظر شما !!