پاسداشت یاد و خاطره جانبخشان نامیرا، در ویژه برنامه یلدایی ۶۱ ثانیه

در این برنامه که به همت انجمن اهدای عضو ایرانیان و مشارکت خیرخواهانه اصحاب فرهنگ و هنر تهیه واز شبکه یک صداو سیما و نیز تلویزیونهای اینترنتی فیلیمو و آیارات پخش شد، میهمانان در حال و هوایی یلدایی، طولانی ترین شب سال را با گرامیداشت نام ویاد جانبخشان نامیرا به روشنایی پیوند زدند.

در این آیین دکتر کتایون نجفی زاده فوق تخصص پیوند ریه و مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران  با قدردانی از خانواده  9 هزارو 300 نفره اهدای عضو کشور، درک مرگ مغزی را از الزامات رضایت خانواده های به پیوند اعضاء عزیزانشان دانست و گفت: خانواده و به ویژه مادر همیشه بهترین آرزوها را برای فرزندش دارد واگر به درک درستی از مرگ مغزی برسد، درآن لحظه های پر از غم همچنان بهترین تصمیم را می گیرد که همان اهدای اعضای حیاتی آن زنده یاد است.
وی با اشاره به وجود بیش از 25 هزار بیمار چشم انتظار پیوند در کشور گفت: در هر شبانه روز 7 تا 10  نفر از هم وطنان ما به علت تامین نشدن عضو پیوندی، جان خود را از دست می دهند، این در حالی است که فقط 30 درصد از موارد مرگ مغزی در کشور منجر به پیوند عضو می شود.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با آرزوی اینکه هیچ یک از هموطنان دچار حادثه ویا نقص عضو نشوند، گفت: چه نیکو است که همه ما در سخت ترین شرایط هم بهترین تصمیم ها را بگیریم، چنانکه با افزایش 30 درصدی اهدای عضو افراد مرگ مغزی، می توان تمامی بیماران چشم انتظار پیوند کشور از مرگ و معلولیت نجات داد.

دکتر نجفی زاده با بیان اینکه اهدای عضو مستلزم رضایت خانواده هاست افزود: افراد با دریافت کارت اهدای عضو رضایت قلبی خود را به این کار خیر اعلام می کنند و مطالعات نشان می دهد که اگر خانواده ها از تصمیم عزیزشان به اهدای عضو آگاه باشند، نزدیک به 100 درصد موافقت می کنند و در غیر اینصورت شانس پیوند عضو فقط 48 درصد است.

در ادامه این ویژه برنامه،  دکترایرج فاضل در گفتگو با دکتر محمد نظری و محمد سلوکی مجریان برنامه 61 ثانیه، اشاره به فتوای تاریخی امام راحل در سال 68 در خصوص مجاز بودن پیوند عضو، قهرمانان این عرصه را مادران دریا دلی توصیف کرد که برغم مصیبت از دست دادن فرزند، به  مرحله ای از آگاهی رسیده اند که با اهدای عضو عزیزشان چند عضو جامعه را که در انتظار مرگ هستند، نجات می دهند.

وی اهدای عضو را از بزرگترین جلوه های انسانیت توصیف و از جمع خانواده  جانبخشان نامیرا قدردانی کرد.
در ادامه این برنامه دکتراسماعیل امینی و عبدالجبارکاکایی دو شاعر و ترانه سرای کشورنیز به اشاره به فلسفه شب چله که عبور از سیاهی به روشنایی است به جایگاه بخشش و اهدا در فرهنگ ایرانی و اسلامی پرداختند و نام و یاد جانبخشان نامیرا را گرامی داشتند.

در ادامه ویژه برنامه 61 ثانیه، استاد کیوان ساکت در هم نوازی با دو هنرمند پیوند اعضاء،  قطعاتی از موسیقی اصیل ایران را اجرا کرد و سپس آقای  بهرام شاه محمد لو(آقای حکایتی) داستان پرفراز و فرود زندگی شاگردان استاد را از لحظه های تاریک درد و رنج تا رسیدن به روشنایی اهدای عضو روایت کرد.

معرفی دو هنرمند کوچک پیوند عضو به نام های سوین مهدوی و نیایش حسینی نیز خلق تابلو انتظار با هنر نمایی خانم فاطمه عبادی، اجرای ترانه من زنده ام با اجرای مهدی یغمایی خواننده و آهنگساز از دیگر بخش های ویژه برنامه 61 ثانیه یادمان جانبخشان نامیرا بود.

در پایان 61 ثانیه تمامی میهمانان به یاد همه اهدائ کنندگان عضو شعی برفروختند، آنانکه آنانکه با رفتن خود شعله زندگی را در دل انسان های نیازمند روشن نگهداشتنند، یاد و نامشان نامیراباد

نظر شما !!