پلتفرم سیک چیست؟ معرفی Ceek VR و توکن CEEK

شاید برای خیلی از ما، حضور در یک مراسم جهانی، فستیوال هنری، کنسرت موسیقی، دوره‌ آموزشی و خیلی از رویدادهای مشابه در کشورهای مختلف جهان، یک امر دوز از ذهن باشد؛ اما به لطف اینترنت و برنامه‌هایی که آن‌ها را پوشش می‌دهند، این کار کمی دست‌یافتنی‌تر شد. با گذشت زمان و پیدایش فناوری واقعیت مجازی (Virtual Reality) این خواسته بیش از پیش قابلیت اجرایی شدن پیدا کرد؛ به‌طوری که شما در خانه خود می‌توانید به‌راحتی هرچه تمام‌تر در یک رویداد در یک کشور یا حتی قاره دیگر حضور داشته باشید و تمام اتفاقات را لمس کنید. پلتفرم سیک (Ceek VR) یکی از چندین پروژه‌هایی است که در این زمینه مشغول است؛ با این تفاوت که از تکنولوژی بلاک چین نیز بهره می‌برد و زمینه‌های ورود به متاورس را آماده می‌کند. برای اینکه بیشتر بدانیم پلتفرم سیک چیست، در این مقاله به بررسی نحوه کارکرد، اعضای تیم، نقشه راه، توکن CEEK می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پلتفرم سیک چیست؟

پلتفرم Ceek یک پروژه واقعیت مجازی روی بلاکچین است که در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده. این پروژه به افراد این امکان را می‌دهد اموری مانند آموزش، شرکت در کنسرت‌، برنامه‌های زنده و سرگمی‌های مختلف را از طریق واقعیت مجازی یا Virtual Reality تجربه کنند. با استفاده از توکن CEEK اعضای جامعه و تهییه‌کنندگان محتوا می‌تواند  علاوه‌بر لذت بردن از تجربیات منحصربه‌فرد، توکن‌های یکتا (NFT) و شرکت در رویدادهای مختلف، پاداش دریافت کنند. این پاداش در ازای فعالیت کاربران به آن‌ها پرداخت می‌شود.

اگر بخواهیم کاری که سیک انجام می‌دهد را به‌طور خلاصه و کوتاه توضیح دهیم، می‌توانیم بگوییم که این پروژه در حال آماده‌سازی ملزومات لازم برای همه‌گیری بیشتر متاورس و انتقال به آن است. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هنرمند در زمینه موسیقی، جامعه کریپتویی،‌ نمایش اهدای جوایز بزرگ، تیم‌های ورزشی، خرده‌فروشان را در اکوسیستم خود جای داده است. 

معرفی اهداف و چشم‌انداز پلتفرم سیک

نواقصی در حوزه واقعیت مجازی یا همان VR‌ وجود دارد که سیک به‌دنبال رفع آن‌ها نیز هست. برای مثال، استاندارد بین‌پلتفرمی مشخصی وجود ندارد که بتوان از دستگاه‌های VR در برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلف استفاده کرد. این امر باعث می‌شود که هر ساختار، نیازمند دستگاه واقعیت مجازی خود باشد که به افزایش هزینه و سردرگمی کاربران منجر می‌شود. پروژه Ceek به‌دنبال این است که استاندارد لازم را ایجاد و نقش کلیدی در میان پلتفرم‌های واقعیت مجازی ایفا کند.

علاوه‌بر مسائل گفته‌شده، سیک به‌دنبال این است که فعالان و خالقان محتوا را در متاورس، در یک فضا و دنیای اشتراکی به جوامع و دنبال‌کنندگانشان متصل کند. برای سرعت بخشیدن به تعاملات، این پلتفرم به‌دنبال پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند در همه زمینه‌ها است. چشم‌انداز سیک ایجاد یک دنیای موازی فراگیر برای سرگرمی، آموزش و زندگی روزمره است.

پلتفرم Ceek چگونه کار می‌کند؟

در ابتدا پروژه Ceek را به دو بخش تقسیم می‌کنیم. بخش اول درباره فضای VR و المان‌های موجود صحبت می‌کنیم. در بخش بعدی نحوه تصمیم‌گیری در Ceek را خواهیم گفت.

المان‌های موجود در شهر Ceek

پروژه سیک، فضای کار خود و دنیایی که ایجاد کرده است را، شهر سیک (Ceek City) می‌نامد. در این شهر نقش‌های مختلفی وجود دارد. 

شهروندان شهر سیک (Ceekers): این دسته از افراد کاربران و مصرف‌کنندگان محصولات و خدمات تولید‌شده در پلتفرم سیک هستند.

تولیدکنندگان محتوا: همان‌طور که از نام این گروه از کاربران مشخص است، وظیفه تولید محتوای لازم در اکوسیستم سیک بر عهده آن‌ها است. پروژه سیک امکاناتی مانند استودیو برای این دسته از افراد در نظر گرفته است که بتوانند محتوای با کیفیت و مبتنی‌بر واقعیت مجازی بسازند.

متصدیان یا گردآورندگان محتوا (Curators): این افراد برای این‌که محتوای مورد نیاز و با کیفیت تولید شود، فهرستی از برنامه نمایش زنده هنرمندان، دوره‌های آموزشی و موارد دیگر تهیه می‌کنند. در ازای این کار، توکن CEEK به آن‌ها پرداخت می‌شود.

نحوه تصمیم‌گیری در سیستم Ceek

سیستم تصمیم‌گیری سیک اجزای مختلفی به‌نام کنگره بلاک چین (Blockchain Congress)، کمیته اجرایی(Executive Committee)، رای‌دهندگان (Voters)، رای‌دهندگان انتخابات (Election Voters)، تاییدکننده (Validator)، نودهای تاییدکننده (Validator Nodes) و نودهای پیشنهاددهنده (Proposer Nodes) دارد.

کنگره بلاک چین: این کنگره گروهی از اعضای رای‌دهنده در Ceek هستند که برای ارائه پیشنهاد منصوب شده‌اند. رئیس این کنگره حکمران شهر سیک است. هر حاکم شهر به مدت دو سال در این سمت فعالیت می‌کند. این فرد می‌تواند اعضا را به کنگره اضافه یا از آن حذف کند. افراد داخل کنگره پیشنهادهای خود را در قالب یک قرارداد هوشمند مطرح می‌کنند. در صورت دریافت تعداد رای کافی، آن تصمیم اجرایی می‌شود.

کمیته اجرایی: کمیته اجرایی از اعضای کلیدی شرکت Ceek تشکیل شده است که دارای اختیار حاکمیت بر مقامات منتخب، کنگره بلاک چین و رای‌دهندگان انتخاباتی هستند

رای‌دهندگان: همان‌طور که از نام این دسته از فعالان اکوسیستم سیک مشخص است، به طرح‌های موجود رای می‌دهند. این کار باعث می‌شوند که شهروندان سیک سیتی به یک سیستم خودگردان دسترسی داشته باشند.

رای‌دهندگان انتخابات: این دسته از رای‌دهندگان به مقامات رسمی رای خواهند دارد. البته قبل از این کار باید به‌صورت رسمی در Ceek City ثبت‌نام کنند. انتخابات می‌تواند از مزایای پروتکل دانش صفر (Zero Knowledge) بهره‌مند شود.

تاییدکنندگان: همان‌طور که از نام این گروه مشخص است، وظیفه تایید بلاک‌ها، پروپوزال‌ها و داده‌های به‌وجود آمده به‌عهده آن‌ها است.

نودهای تاییدکننده: سیک هاب ۱۰۰ نود تاییدکننده دارد که از طریق گواه اثبات سهام (PoS) انتخاب می‌شوند. این نودها وظیفه ساخت بلاک‌های جدید را برعهده دارند. بیشترین نگهدارنده توکن CEEK به‌عنوان نود ولیدیتور انتخاب می‌شود. این نودها می‌توانند توکن خود را استیک یا واگذار کنند. انجام خطاهایی مانند خاموش بودن یا دوبار امضا کردن، سپرده نودها را دچار اسلش خواهد کرد.

نودهای پیشنهاد‌دهنده: هر دور از اجماع، با یک پیشنهاددهنده شروع می‌شود. برای اجرای پیشنهاد و ساخت بلاک، نیاز به دو سوم رای اولیه است. در صورت به‌حد نصاب رسیدن، پیشنهاد وارد فاز پیش اجرا و بلاک به‌حالت پیش‌ساخت در می‌آید.

پلتفرم سیک چه محصولاتی دارد؟

پروژه سیک در سبد محصولات خود، هم محصول نرم‌افزاری و هم سخت‌افزاری دارند. هدست ۳۶۰ بدون سیم و عینک واقعیت مجازی سیک، دو محصولی هستند که پل ارتباطی کاربران با دنیای سیک است.

اپلیکیشن موبایلی Ceek در دو نسخه اندروید و iOS عرضه شده است. کاربرانی که می‌خواهند از امکانات پلتفرم سیک استفاده کنند، باید یکی از نسخه‌های این اپلیکیشن را نصب کنند.

بازار توکن‌های غیرمثلی سیک امکان ساخت و تبادل این نوع از دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند. این سرویس سیک با استفاده از REST API و روی بلاکچین Devv.io طراحی شده است. 

معرفی تیم Ceek

ماری اسپیو (Mary Spio) که سابقه طولانی در زمینه سینمای دیجیتال و واقعیت مجازی دارد، بنیان‌گذار و مدیرعامل Ceek است. او تجربه‌های جالبی مانند فعالیت در بخش مهندسی نیروی هوایی آمریکا را نیز دارد. اسپیو دلیل علاقه‌اش به واقعیت مجازی و حوزه محتوای تصویری به شکل VR را انقلابی بودن این حوزه و موج بعدی اینترنت می‌داند. ماری اسپیو تحصیل‌کرده رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر است.

سیک اسامی افراد مختلفی را به‌عنوان مشاور و هیات مدیره در سایت خود منتشر کرده است. پیتر باینو (Peter Bynoe) که دارای  ۳۷.۵ درصد از سهام تیم بسکتبال دنور ناگتس (Denver Nuggets) فعال در NBA است، در برنامه تامین مالی اخیر، به هیات مدیره سیک اضافه شد.

کلی هوگینین (Kelly Huginin) که در کمپانی‌هایی مانند والت دیزنی و بست بای (BestBuy) فعالیت داشته، گوپی پراشانت (Gopi Prashanth) که مدیر توسعه نرم‌افزاری آمازون بوده و در شرکت زینگا (ZYNGA)، مایکروسافت و یاهو کار کرده و سریفرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشینا کووی (Srinivassa K. Kovi) که مهندس پایگاه داده والمارت و فعالیت در اوراکل و سیسکو را در کارنامه خود دارد، به‌عنوان مشاوران Ceek معرفی شده‌اند.

بررسی نقشه راه پلتفرم سیک

برای اینکه بهتر بدانیم پلتفرم سیک چیست، خوب است سری به نقشه راه آن بزنیم. پروژه سیک با انتشار یک مقاله روی مدیوم خود در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۷ آبان ۱۴۰۰)، نقشه راه پنج مرحله‌ای این پلتفرم را اعلام کرد. هر کدام از این پنج مرحله را در ادامه بیان می‌کنیم.

  • مرحله اول: یکپارچه‌سازی پرداخت‌ها

پروژه سیک به‌دنبال پیاد‌ه‌سازی کامل اپلیکیشن موبایل و شبکه خود است. آن‌ها به‌دنبال این هستند که تجربه خوبی را برای کاربران خود رقم بزنند؛ صرف‌نظر از اینکه چه تلفن همراهی دارند یا از نظر جغرافیایی در کجا قرار دارند. همچنین آن‌ها به‌دنبال این هستند که خرید توکن CEEK را از صرافی‌های مختلف و پلتفرم‌های Ceek میسر کنند.

اقداماتی سیک در این مرحله می‌خواهد انجام دهد شامل موارد زیر می‌شود:

  • مرحله دوم: اکوسیستم فعال سازندگان

در این فاز پروژه Ceek‌ می‌خواهد ابزار، راهنمایی و به‌طور کلی یک داشبورد برای تولیدکنندگان محتوا ایجاد کند که بتوانند به خلق محتوای منحصربه‌فرد بپردازند. با این کار، پروژه Ceek به‌دنبال جذب شرکا و جوامع بیشتر است. در کنار این مساله تجربه افراد از گالری‌های NFT، کنسرت‌های موسیقی، رویدادهای ورزشی و ملاقات با ستاره‌های هنری متفاوت خواهد بود.

در کنار هدف بالا، راه اندازی موتورهای چند استریمی (Multi Stream Engine) برای پشتیبانی از رویدادهای مختلف، بازار NFT و بازار آواتار، از جمله اقداماتی است که سیک تیم سیک می‌خواهد در گام دوم از مسیرش بردارد. 

  • مرحله سوم: گسترش جهانی

یکی از برنامه‌های کوتاه‌مدت پروژه Ceek، دستیابی ۱۰۰ میلیون نصب است. در همین راستا تیم سیک با سازندگان پیشرو هدست و ساخت کامپییوتر، تبلت و دستگاه تلفن همراه همکاری می‌کند.

  • مرحله چهارم: تجارب اجتماعی پویا

تیم سیک برای اینکه کاربران تجربه استفاده بهتری از استفاده از این پلتفرم داشته باشد، قصد دارد در فضاهای موجود در متاورس Ceek چت صوتی، تعامل چند کاربره و در لحظه را راه‌اندازی کند. دارندگان توکن Ceek‌ می‌توانند در پاتوق‌های اجتماعی و فضاهای منحصربه‌فرد با دوستان و ستارگان مورد علاقه خود معاشرت و تعامل داشته باشند. در این مرحله سیک برای گسترش کاربران خود، به‌دنبال سرمایه‌گذاری روی هوش مصنوعی زبان و مترجم هستند.

  • مرحله پنجم: فریم ورک یا زیرساخت‌های آزاد

ایجاد یک هاب توسعه و در اختیار گذاشتن کیت‌های توسعه نرم‌افزاری برای تحولات متن‌باز متاورس،‌ از برنامه‌های گام پنجم سیک است.

پلتفرم سیک با کدام شرکت‌ها همکاری داشته است؟

پروژه  CEEK VR در زمینه سرگرمی، تجاری، آموزشی و پزشکی، با مجموعه‌های مختلف همکاری داشته است. در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • یوفرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشینرسال موزیک (Universal Music): کمپانی یوفرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشینرسال موزیک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید و پخش موسیقی در جهان است. این شرکت تا به‌حال با ۱۴ هزار هنرمند همکاری داشته است. پروژه مشترک CEEK VR‌ و یوفرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشینرسال موزیک تولید و پخش برخی از آثار با هدست واقعیت مجازی این شرکت فعال در حوزه بلاک چین است. همچنین برگزاری چندین کنسرت به‌صورت واقعیت مجازی از جمله همکاری‌های این دو شرکت است.
  • ورلد آو دنس (World Of Dance):  پروژه Ceek VR با همکاری برنامه ورد آو دنس،‌امکانی را برای مخاطبان این برنامه فراهم کرد که بتوانند با استفاده از تجهیزات واقعیت مجازی در این مراسم حضور داشته باشند.
  • سری مسابقات بزرگ آمریکا (Great American Rivalry Series): این مجموعه مربوط به مسابقات فوتبال آمریکایی است که پخش آن در حالت واقعیت مجازی، به‌طور انحصاری در اختیاری Ceek VR قرار گرفته است.
  • مایکروسافت (Microsoft):  سیک برای توسعه خود و اجرای برنامه های کاربردی سازمانی، با مایکروسافت وارد مشارکت شده است.

در زمینه تجاری Ceek VR با چند کمپانی مانند Berskshire Hathaway’s Richline Group در زمینه راه‌اندازی نمایگاه‌ها و فروشگاه‌های مجازی همکاری داشته است. در حوزه آموزشی و پزشکی نیز پروژه Ceek Vr برای چندین بیمارستان و مدرسه، دوره‌های کمک‌های اولیه و مراقبت‌های بهداشتی را به‌صورت واقعیت مجازی طراحی و عرضه کرده است.

پروژه Ceek VR با هنرمندان مختلف هالیوودی در زمینه برگزاری کنسرت یا ساخت ویدیو کلیپ به‌صورت واقعیت مجازی همکاری داشته است.

معرفی توکن CEEK

ارز دیجیتال CEEK در ابتدا یک توکن با استاندارد ERC20 روی شبکه اتریوم بود. بعد از گذشت مدتی این پروژه اعلام کرد که برای راحتی کاربران و پرداخت کارمزد کمتر توسط آن‌ها، روی بایننس اسمارت چین نیز توکن‌های خود را عرضه خواهند کرد. از این رو توکن CEEK با استاندارد BEP20 نیز موجود است. این توکن برای تمام تراکنش‌ها و تعاملات درون شبکه استفاده می‌شود. پلتفرم Ceek بریجی را برای تبدیل توکن‌های ERC20 به BEP20 در نظر گرفته است که کاربران راحت توکن‌های خود را تبدیل کنند. 

عرضه کل توکن CEEK یک میلیارد عدد خواهد بود که از این میزان، حدود ۷۴۱ میلیون در گردش بازار قرار دارد. ارزش بازار این ارز دیجیتال برابر با ۵۰۸٬۴۰۲٬۱۰۷ دلار است که از این بابت، جایگاه ۱۴۵ بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. قیمت CEEK در زمان نگارش این مقاله (۶ دی ۱۴۰۰) برابر با ۶۸ سنت است. کمترین قیمت آن در تاریخ ۲۳ اسفند ۹۸  ۰.۰۰۰۹ دلار بوده است و سقف تاریخی آن مربوط به ۸ آذر ۱۴۰۰ با ثبت قیمت ۱.۲ دلار می‌شود.

از کدام صرافی‌ها می‌توان برای خرید و فروش ارز دیجیتال سیک استفاده کرد؟

برای خرید و فروش توکن CEEK می‌توان از صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند ایپ سواپ (Apeswap)، پنکیک سواپ (PancakeSwap)، دودو (DODO) و نسخه سوم یونی سواپ استفاده کرد. همچنین صرافی‌های متمرکزی مانند بنکور (Bancor)، گیت (Gate.io)، پرو بیت (PROBit) و استکس (STEX) این توکن را در لیست خود دارند.

کدام کیف پول برای نگهداری توکن سیک مناسب است؟

از آن‌جایی که توکن CEEK با دو استاندارد BEP20  و ERC20 عرضه شده است، کیف پول‌هایی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند برای نگهداری ارز دیجیتال Ceek VR مناسب هستند. کیف پول تراست ولت و متامسک از جمله انتخاب‌های متداول کاربران به شمار می‌آیند. 

جمع‌بندی

در این مقاله برای اینکه بدانیم پلتفرم سیک چیست درباره نحوه کارکرد، توکن CEEK، تیم پروژه، نقشه راه و همکاری‌های آن صحبت کردیم. در یکی از مصاحبه‌های مدیر عامل سیک با مایکروسافت، ماری اسپیو اعلام کرد که جلب رضایت سرمایه‌گذاران برای ورود به چنین حوزه‌های سخت است و زمانی که می‌بینند یک خانم نیز در راس کار قراردارد، کار سخت‌تر می‌شود. باید منتظر ماند و دید با شدت گرفتن موج توجهات به حوزه متاورس و توکن‌های غیرمثلی، آیا این دست از پروژه‌ها نیز با اقبال روبه‌رو می‌شوند؟  

نظر شما !!