پیام تسلیت شخصیت‌ها برای درگذشت شاعر افغانستانی

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین نهادها و سازمان‌های مختلف در پی درگذشت محمد سرور رجایی شاعر و پژوهشگر افغانستانی مقیم ایران پیام‌های تسلیت صادر کردند.

در پیام تسلیت محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری آمده است:

إِنَّا لِلَّٰهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

خبر درگذشت نویسنده، پژوهشگر، شاعر و ادیب توانا، فخر افغانستان و ایران، آقای محمدسرور رجایی، خانوادۀ بزرگ و سترگ فرهنگ و هنر فارسی را عمیقاً متأثر کرد.

او میان‌دار جریان شاعران عزیز افغانستانی بود که ایران، مفتخر به میزبانی و خادمی آن‌ها است.

تلاش‌های موثر، بی شائبه و شبانه‌روزی استاد رجایی در حوزۀ هنری انقلاب اسلامی، سرچشمۀ خیرات و برکات بسیاری است که حتی بعد از رحلتش تداوم خواهد داشت.یقیناً فقدانش ثلمۀ بزرگی است.

از عمق جان رحلت برادر بزرگ و عزیز، محمدسرور رجایی را به عموم مردم افغانستان، جامعۀ فرهنگ و هنر ایران سرافراز، همۀ علاقمندان زبان و ادبیات فارسی و خانوادۀ محترم و مجاهدش تسلیت عرض می‌کنم.

مصطفی راضی جلالی، مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران هم در پیامی ضمن تسلیت نوشته است:

درگذشت شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فروتن، همزبان اهل افغانستان، جامعه‌ ادبی ایران را در اندوه فروبرد. 

زنده‌یاد محمدسرور رجایی، دوست و برادری است که سال‌ها دل مهربان و پای پویای خود را در تحکیم پیوندهای برادری میان نویسندگان و شاعران ایران و افغانستان به خدمت گرفته بود.

 او که به گفته بسیاری از اهالی شعر و ادبیات «انسانی خودآموخته و پویا» بود، برای گسترش فرهنگ و زبان فارسی، همواره با پای پیاده از این محفل ایرانی به آن کانون افغانستانی در رفت و آمد بود تا اسباب دوستی و برادری را میان اندیشه ورزان دو کشور مستحکم تر کند.
 ‏
محمدسرور ‏در تمام سال‌های فعالیت ادبی دست از خواندن، نوشتن و پژوهش برنداشت. چنان که تألیف و انتشار کتاب خاطرات رزمندگان افغانستانی از جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه میهن مان را می‌توان از فضائل نوشتاری او دانست. 
ضایعه درگذشت زنده یاد محمدسرور رجایی را به خانواده گرامی ایشان و اهالی فرهنگ و ادبیات اقلیم فارسی به ویژه به برادران و خواهران شاعر و نویسنده افغانستانی تسلیت گفته و برای آن عزیز ازدست‌رفته آرزوی آمرزش الهی می‌کنم.
روان ش شاد و جایگاه ش بهشت.

خانه ادبیات افغانستان هم در پی درگذشت محمدسرور رجایی نوشته است:

«همی گفتم که خاقانی دریغاگوی من باشد
دریغا من شدم اکنون دریغاگوی خاقانی

پرواز همکار خانه ادبیات افغانستان در تهران، محمدسرور رجایی به شما و دیگر همکاران و جامعه ادبی و فرهنگی کشور تسلیت باد!

مرگ کبوتر، پایان پرواز نیست

در اوج ناباوری، خبر درگذشت محمدسرور رجایی، شاعر، نویسنده و فعال فرهنگی کشور، عضو هیئت‌مدیره و معاون خانه ادبیات افغانستان بر اثر بیماری کرونا همچون آواری بود که بر دل‌های همکاران و دوستانش نشست.

یکایک لحظه‌هایی که از عمر کوتاه این یار دیرین ما در تکاپوی فعالیت‌های فرهنگی گذشت، خاطره‌هایی بر جای نهاده که آیینه‌ای فراروی راه پرفراز و نشیب زندگی فرهنگی ما در دنیای مهاجرت است.

این غم جان‌کاه را به همه اعضای خانه ادبیات افغانستان، اهل فرهنگ، هنر و ادب افغانستان و ایران، خانواده او و دوستانش تسلیت می‌گوییم و روحش را شاد می‌خواهیم. یاد او همیشه با ماست.»

علی‌محمد مودب رئیس موسسه شهرستان ادب هم در متنی نوشت:

هو الحی
سخت است نوشتن، در هجوم گریه، محمدسرور رجایی برادر بود، جان  بود.

شاعر، روزنامه‌نگار، مدیر فرهنگی و پناه خیلی از جمع‌ها و خانواده‌ها و این‌همه در حالی بود که خودش بی‌پناه بود، تحقیقات و خدمات او در حوزه اشتراکات فرهنگی ایران و افغانستان بی‌نظیر است .

وجود او پل پیوند بود. و لحظه یگانگی چشمایش آیینه نبودند چشم‌های خود  تو بودند که به تو می‌نگریستند.

خداحافظ ای دوست ای برادر .خداحافظ.
 
تولدت در دنیای بی‌نهایت‌ها و گشایش‌ها مبارک.

عباس محمدی، مدیرکل مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری هم ضمن تسلیت نوشت:

درگذشت او را به خانواده گرامی‌اش و به جامعه فرهنگی افغانستان و ایران تسلیت می‌گویم و امیدوارم در این روز عزیز مهمان سفره مولا باشد و عیدی‌اش را از دست مولا بگیرد.

خبر درگذشت شاعر ارجمند محمدسرور رجایی همکار مرکز آفرینش‌های ادبی بسیار ملال انگیز بود و موجبات تألم و تأثر اهالی شعر و ادبیات بویژه دوستداران ادبیات افغانستان را فراهم آورد.
محمدسرور رجایی شاعری بی‌مدعا، فرزانه‌ای تلاشگر و از پیشکسوتان گرانمایه شعر افغانستان بود که بی‌دریغ برای تعالی زبان فارسی مجاهدانه می‌کوشید.

مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، درگذشت این شاعر فرهیخته را به اهالی شعر و ادبیات به‌ویژه دوستداران و اهالی شعر و ادبیات افغانستان و خانواده محترم ایشان، تسلیت عرض می‌کند و برای آن مرحوم بهره‌مندی از خوان رحمت الهی، و برای بازماندگان، دوستان و علاقه‌مندان آن عزیز سفر کرده، صبر و شکیبایی مسئلت دارد.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی در پیام تسلیت خود نوشت:

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق.

انّالله و انّا الیه راجعون.

محمّد سرور رجایی، شاعر،روزنامه‌نگار و نویسندهI متعهّد و مردمی افغانستانی متولد ۱۳۴۸ در کابل، که از سال ۱۳۶۳ به فعالیت‌های فرهنگی گسترده اقدام کرده بود، سحرگاه امروز -عید سعید غدیر -دنیای فانی را رها کرد و به عالم باقی شتافت.

وی که از سال ۱۳۷۳ در ایران زندگی می‌کرد مؤسّس خانهٔ ادبیات افغانستان و خالق آثار با ارزش متعدّدی بوده است.

در ماه‌های اخیر و قبل از بیماری آن عزیز، در جلساتی در حال برنامه‌ریزی چند طرح فرهنگی به مدیریت ایشان بودیم که متأسفانه دست تقدیر، تدبیرمان را به هم زد و آن عزیز را از جامعه فرهنگ و ادب ایران و افغانستان گرفت.

مدّتی پیش نیمی از کتاب «گرگ‌های مهربان کوه تخت» اثر ایشان را در همین صفحه (صفحه اینستاگرام علیرضا مختارپور) خواندم و به اصرار حقیر، ایشان نیمهٔ دوّم کتاب را با صدای خویش برای کودکان و نوجوانان خواند که در همین صفحه منتشر شد. از خدای متعال رحمت الهی و هم‌جواری آن نویسنده ارجمند را با امیرالمؤمنین علی (علیه‌السّلام) مسألت دارم.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی هم با تسلیت درگذشت این شاعر افغانستانی پیامی صادر کرد:

با خبر شدیم در روز عید سعید غدیر برادر ارجمند جناب آقای محمدسرور رجایی، شاعر خوب افغانستان، بر اثر کرونا دعوت حق را لبیک گفتند.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی این ضایعه را به خانواده و بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید. از خداوند متعال علو درجات برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت داریم.

این گزارش در حال بروز رسانی است…

انتهای پیام/


نظر شما !!