پیام تسلیت مدیران فرهنگی به مناسبت درگذشت محمد سرور رجایی

به گزارش خبرنگار مهر، محمد سرور رجایی، ادیب برجسته پارسی زبان صبح امروز پنجشنبه هفتم مرداد ۱۴۰۰ (روز عید غدیر) بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت و به دیدار معبود شتافت. به همین مناسب مسئولان و شخصیت‌های فرهنگی پیام‌های تسلیتی را به شرح زیر صادر کردند:

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق.

انّالله و انّا الیه راجعون.

محمّد سرور رجایی، شاعر،روزنامه‌نگار و نویسندهI متعهّد و مردمی افغانستانی متولد ۱۳۴۸ در کابل، که از سال ۱۳۶۳ به فعالیت‌های فرهنگی گسترده اقدام کرده بود، سحرگاه امروز -عید سعید غدیر -دنیای فانی را رها کرد و به عالم باقی شتافت.

وی که از سال ۱۳۷۳ در ایران زندگی می‌کرد مؤسّس خانهٔ ادبیات افغانستان و خالق آثار با ارزش متعدّدی بوده است.

در ماه‌های اخیر و قبل از بیماری آن عزیز، در جلساتی در حال برنامه‌ریزی چند طرح فرهنگی به مدیریت ایشان بودیم که متأسفانه دست تقدیر، تدبیرمان را به هم زد و آن عزیز را از جامعه فرهنگ و ادب ایران و افغانستان گرفت.

مدّتی پیش نیمی از کتاب «گرگ‌های مهربان کوه تخت» اثر ایشان را در همین صفحه (صفحه اینستاگرام علیرضا مختارپور) خواندم و به اصرار حقیر، ایشان نیمهٔ دوّم کتاب را با صدای خویش برای کودکان و نوجوانان خواند که در همین صفحه منتشر شد. از خدای متعال رحمت الهی و هم‌جواری آن نویسنده ارجمند را با امیرالمؤمنین علی (علیه‌السّلام) مسألت دارم.

مصطفی راضی جلالی، مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی خانه کتاب و ادبیات ایران

درگذشت شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فروتن، همزبان اهل افغانستان، جامعه ادبی ایران را در اندوه فروبرد.

زنده‌یاد محمد سرور رجایی، دوست و برادری است که سال‌ها دل مهربان و پای پویای خود را در تحکیم پیوندهای برادری میان نویسندگان و شاعران ایران و افغانستان به خدمت گرفته بود.

او که به گفته بسیاری از اهالی شعر و ادبیات «انسانی خودآموخته و پویا» بود، برای گسترش فرهنگ و زبان فارسی، همواره با پای پیاده از این محفل ایرانی به آن کانون افغانستانی در رفت و آمد بود تا اسباب دوستی و برادری را میان اندیشه ورزان دو کشور مستحکم‌تر کند.

‏محمدسرور ‏در تمام سال‌های فعالیت ادبی دست از خواندن، نوشتن و پژوهش برنداشت. چنان که تألیف و انتشار کتاب خاطرات رزمندگان افغانستانی از جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه میهن‌مان را می‌توان از فضائل نوشتاری او دانست.

ضایعه درگذشت زنده یاد محمدسرور رجایی را به خانواده گرامی ایشان و اهالی فرهنگ و ادبیات اقلیم فارسی به ویژه به برادران و خواهران شاعر و نویسنده افغانستانی تسلیت گفته و برای آن عزیز ازدست‌رفته آرزوی آمرزش الهی می‌کنم.

روان‌اش شاد و جایگاه‌اش بهشت.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی

با خبر شدیم در روز عید سعید غدیر برادر ارجمند جناب آقای محمدسرور رجایی، شاعر خوب افغانستان، بر اثر کرونا دعوت حق را لبیک گفتند.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی این ضایعه را به خانواده و بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید. از خداوند متعال علو درجات برای آن مرحوم و صبر و شکیبایی برای بازماندگان مسئلت داریم.

نظر شما !!