چاپ مجدد مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی(ع)»/ ترجمه عربی در لبنان

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فرماندهی چاپ ششم مجموعه دو جلدی «اصحاب امام علی(ع) (شرح زندگی ۱۱۱۴ یار امیرالمؤمنین)» اثر آیت الله سید اصغر ناظم زاده قمی به همت مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.  
 
اثر حاضر شرح زندگی این سه دسته و عمدتاً در گروه اول است که مشتمل بر ۱۱۱۴ نفرند و به ترتیب الفبا نگارش شده و ویژگی عمده آن، تأکید بر منابع کهن و قلم روان است. 

نویسنده در مقدمه این اثر آورده است: در این اثر هیچ تأکیدی بر «کارگزار بودنِ» اصحاب نشده است؛ یعنی قصد ما آن نبوده که فقط سیمای کارگزاران علی(ع) را معرفی کنیم، بلکه مطلقِ اصحابِ آن حضرت ـ اعم از کارگزار و غیر آن ـ را در نظر داشته‌ایم. بنابراین در معرفی و تحلیلِ چهره‌های آن بزرگواران، عناصر و کارکردهای سیاسی، مدیریتی و کارگزاری، محوریت ندارد؛ مگر آن دسته از اصحابی که اساساً کارگزاری برجسته، سیاست مدار و مدیریت کاردان بودند. 

نویسنده در بخش دیگری از مقدمه اشاره می‌کند: روش تحقیق بنده در سامان دهی این اثر بدین گونه بود که ابتدا فهرست بلندی از یاران آن حضرت را که به نوعی با ایشان مرتبط بودند به تدریج تهیه کرده و برای نگارش شرح حالشان به نکته‌هایی چون: نام و نسب و کنیه، تاریخ تولد، وفات یا شهادت، پدر و مادر و طایفه، محیط رشد، ویژگی‌های علمی و ادبی، فراز و فرودهای اخلاقی و سیاسی، میزان اطاعت پذیری‌های آگاهانه و یا تمرّدها، پیشینه در اسلام، شرکت در جنگ‌ها و مسائلی از این دست را مورد توجه قرار دادم. 

در جلد اول این اثر به ۵۱۷ نفر از اصحاب حضرت علی(ع) و در جلد دوم نیز به ۵۹۷ نفر از دیگر اصحاب آن حضرت پرداخته شده است. 

شایان ذکر است به تازگی ترجمه عربی این اثر در لبنان منتشر شده است.

علاقه مندان با خرید اینترنتی این کتاب از طریق مؤسسه بوستان کتاب از تخفیف ۲۰ درصدی اثر مذکور بهره مند شوند.

انتهای پیام/