چرا فنس‌های منطقه آزاد چابهار برداشته نمی‌شود؟

به گزارش خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین از سواحل مکران؛ در هفته‌های پایانی مجلس دهم شورای اسلامی در اواخر سال 1398 دو لایحه الحاق بنادر و شهر چابهار به منطقه آزاد، به تصویب نمایندگان مجلس رسید و سپس هم با تایید شورای نگهبان اجرایی شد.

منطقه آزاد چابهار در 22 بهمن سال 1371 توسط رئیس‌جمهور وقت، مرحوم هاشمی رفسنجانی افتتاح گردید. از این تاریخ به بعد اراضی شرق خلیج چابهار به مساحت 14 هزار هکتار به عنوان منطقه آزاد چابهار رسمیت یافتند.

در طی سال‌ها یکی از مهم‌ترین انتقادات وارده بر منطقه آزاد چابهار به جانمایی و عدم وجود مرز آبی، خشکی و هوایی این منطقه بازمی‌گشت. در واقع دو بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری شهر چابهار تحت تاثیر مقررات سرزمین اصلی قرار داشتند و از مزایای قانونی مناطق آزاد بهره‌مند نبودند. لذا در چنین شرایطی صاحبان بار و کالا در بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار مشمول عوارض و گرفتاری‌های گمرکی بودند و از این لحاظ تفاوتی میان این بنادر و سایر بنادر کشور وجود نداشت.

در دی ماه سال 1398 طرح الحاق بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار با هدف تسریع روند توسعه این بنادر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. اما در لایحه بعدی، طرح الحاق کل شهر چابهار به آن مطرح شد که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسید.

بر این اساس محدوده‌ای به مساحت 67 هزار هکتار به منطقه آزاد چابهار اضافه شد. با احتساب این مقدار، در حال حاضر مساحت این منطقه به بیش از 81 هزار هکتار رسیده است اما هم‌چنان فنس‌های قبلی پابرجاست.

  ما هم دوست داریم فنس‌های منطقه آزاد برداشته شود  

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه با توجه به بزرگ شدن محدوده منطقه آزاد فنس‌های آن را هم گسترش می‌دهیم اما برداشتن فنس‌ها محدودیت قانونی و گمرکی دارد؛ می‌گوید:اخیرا انتقاداتی از سوی مردم و جامعه محلی می‌شود که چرا محدوده منطقه آزاد باآنکه گسترش یافته اما فنس آن برداشته نشده است؟ این انتقاد درستی است اما برداشتن فنس‌ها محدودیت قانونی دارد و مسولیت ورود و خروج هم با ما نیست بلکه گمرک این مسولیت را دارد و اساسا فنس‌های منطقه آزاد در کنترل گمرک است و نمی‌شود کلا آن‌ها را برداشت.

عبدالرحیم کردی درگفت‌وگو با فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین  با بیان اینکه ما هم دوست داریم فنس‌های منطقه برداشته شود اما قانون اجاره نمی‌دهد، تصریح کرد: با توجه به اینکه درحال حاضر کل شهر و محدوده روستاها به منطقه آزاد ملحق شده در قراردادی فنس جدید منطقه آزاد را در مرحله جانمایی داریم و پس از برطرف شدن مشکلات فنی، کل محدوده‌‌ی 67 هزار هکتاری منطقه آزاد فنس‌ کشی می‌شود.

وی گفت: در محدوده شهر و چابهار پروژه‌های مختلف توسعه‌ شاخص‌ها را هم شروع کردیم تا پس از تصویب طرح جامع که در شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای عالی مناطق آزاد در مرحله نهایی است بتوانیم یک فضای توسعه یافته‌ای را در حوزه شهر چابهار و روستاها شاهد باشیم و کم کم شاخص‌ها را بالا ببریم.

انتهای پیام/395/

نظر شما !!