کارمندانی که واکسن نمی‌زنند باید هر ۱۵ روز تست پی‌سی‌آر بدهند/ اعلام جزئیات ممنوعیت ورود مسافران به ایران

“حسین قاسمی”، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در گفت‌وگو با برنا گفت: ما در شرایط همه‌گیری کرونا هستیم و همچنان همین شرایط به قوت خود باقی است.

وی با بیان اینکه علی رغم اقدامات پیشگیرانه‌ای که انجام شده، وضعیت بیماری در کشور های اروپایی و کشورهای دیگر اوج پیدا کرده است، افزود: از اسفند 98، که شیوع بیماری به طور رسمی در کشور اعلام شد، در شرایط همه‌گیری به سر می‌بریم و این شرایط همچنان استمرار دارد.

عادی سازی شرایط اشتباه است

قاسمی ادامه داد: اینکه اعلام شود ما به شرایط عادی برمی‌گردیم یک خطای استراتژیک است و اینکه ما با عادی سازی و عادی انگاری بخواهیم فکر کنیم کرونا به اتمام رسیده، اشتباه است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: این ویروس از روز اولی که در ووهان منتشر شد تا به امروز گونه‌ها و سویه‌های مختلفی از خود نشان داده که در نوع ویروس شناسی امری طبیعی است.

وی تصریح کرد: اینکه شدت و حدت این واریانت‌ها هر کدام نسبت به گونه اولیه متفاوت است، امر جدید است. یعنی تا این لحظه با یک ویروس غیر قابل پیش‌بینی و نا شناخته مواجه هستیم.

اومیکرون طی سه هفته به ایران رسید

قاسمی گفت: همه اقدامات مدیریتی کرونا تا به امروز، تلاش کرده شرایط به سمت خطرناک‌تر و پر ریسک‌تر نرود که این امر خاص ایران نیست و این مسئله در همه کشورهای دنیا وجود دارد.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره به اینکه در شرایط پاندمی، وقتی گونه‌ای جدید از ویروس شناسایی می‌شود، آن گونه در بازه زمانی مشخص غالب می‌شود، گفت: در گذشته سرعت گونه‌های جدید مانند اومیکرون نبود چرا که زمانی که اومیکرون در 8 کشور آفریقایی شناسایی شد تا به امروز که 80 کشور درگیر آن هستند سه هفته بیشتر نگذشته است و این نشان می‌دهد سرعت سرایت و انتقال بالا رفته است.

ورود گونه جدید کرونا، نباید باعث آشفتگی مردم شود

قاسمی تأکید کرد: ورود سویه‌های جدید امر اجتناب ناپذیر است و ورود اومیکرون به ایران تأیید شده است.

وی با بیان اینکه ورود گونه‌های جدید نباید باعث آشفتگی ما شود چرا که تاکنون 5 سویه از ویروس را داشتیم که ممکن است اخری هم نباشد، ادامه داد: اقداماتی که انجام دادیم مبتنی بر میزان واکسیناسیون در کشور بود که بعد از ماه‌ها در این هفته شهر قرمز و نارنجی نداریم.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا افزود: وضعیت کنونی شهرها به معنی این نیست که ما شرایط قرمز و نارنجی برنخواهیم گشت لذا نباید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را در کنار واکسیناسیون فراموش کنیم.

تکمیل مرحله به مرحله مدیریت هوشمند کرونا

وی با بیان اینکه استفاده از ماسک و رعایت کردن فاصله اجتماعی و… باید مورد توجه جدی همگان باشد، افزود: مدیریت هوشمند یک بستری را فراهم می‌کند که شما خدماتی را دریافت کنید که ریسک ابتلا به بیماری را کاهش دهد. یعنی با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناوری‌های نوین سامانه‌ای راه اندازی کردیم که مرحله به مرحله تکمیل می‌شود و براساس آن شهروندان می‌توانند خدماتی مطمئن و مبتنی بر داده‌های درست دریافت کنند.

قاسمی افزود: در کنار بهداشت فردی و رعایت پروتکل‌ها تا زمانی که این بیماری در کشور وجود دارد، باید به واکسیناسیون و غربالگری توجه کنیم.

74 درصد از مردم دو دوز واکسن دریافت کردند

وی با اشاره به اینکه با پیگیری هیئت دولت از نظر واردات واکسن و تولیدات داخلی آن در مرحله خوبی قرار داریم، گفت: واکسیناسیون حجم زیادی از مردم انجام شده است و نزدیک به 74 درصد از مردم دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: زمانی که واکسیناسیون انجام می‌شود، نمی‌توان محدویت‌های قبلی را اجرایی کرد به همین دلیل در قالب سامانه امید موضوع قرنطینه هوشمند عملیاتی شده است.

واکسیناسیون تضمینی برای عدم ابتلا به بیماری نیست

وی با بیان اینکه “اگر رعایت مسائل اجتماعی محقق نشود تضمینی وجود ندارد که در صورت واکسیناسیون ما به بیماری مبتلا نشویم”، گفت: تا به این لحظه با شناسایی ویروس اومیکرون محدودیتی در حوزه اجتماعی اعمال نکردیم چرا که محدودیت‌ها در ستاد ملی مصوب می‌شود.

قاسمی گفت: موضوع اومیکرون در جلسه ستاد کرونا مطرح و رئیس جمهور دستور دادند، کنترل مرزها بررسی و اقدامات لازم اتخاذ شود.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا ادامه داد: در کمیته امنیتی اجتماعی با حضور دستگاه‌هایی چون وزارت بهداشت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه جلسه‌ای برگزار و دستور العمل‌هایی در قالب بهداشت مرزی، قرنطینه افراد بیمار و مشکوک اتخاذ شد.

منع ورود مسافران کشور های اروپایی و آفریقایی به ایران

وی با اشاره به اینکه در کمیته تصمیم‌گیری‌هایی در حوزه تردد مسافران مشخص و برای 8 کشوری که منشا شیوع بیماری بودند، ممنوعیت 15 روزه ورود مسافران ایجاد شد، گفت: این کشورها شامل بتسووانا، نامیبیا، اسواتینی، لسوتو، موزامبیک، زیمبابوه، مالاوی و  آفریقای جنوبی است.

قاسمی با بیان اینکه چند کشور اروپایی انگلیس، نروژ، دانمارک، فرانسه هم بیشترین تردد را به ایران دارند که از روز یک شنبه به وزارت راه و شهرسازی، امور خارجه و میراث فرهنگی اعلام کردیم که اطلاع رسانی کنند و شروطی را برای مسافران این کشورها به ایران در نظر بگیرند، افزود: این افراد باید دارای گواهی تزریق دو دوز واکسن و تست منفی پی سی آر دارای اعتبار 48 تا 72 ساعته باشند همچنین در فرودگاه مجددا از این افراد تست پی سی آر گرفته می‌شود.

وی در ادامه گفت: این افراد اگر دارای علائم باشند از بقیه جدا و بعد از تست‌های تکمیلی در صورتی که وضعیت مثبت اعلام شود باید با هزینه شخصی دوران قرنطینه را بگذرانند.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا تصریح کرد: فعلا محدودیتی در حوزه دانشگاه‌ها، مدارس و فعالیت‌ها پیش‌بینی نشده است مگر آن چیزهایی که در بحث مدیریت هوشمند داریم.

قاسمی با اشاره به اینکه تیم های نظارتی از طرف قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا به برخی از مرزهایی که حساسیت‌هایی داشتند می‌روند، افزود: به استانداران و دستگاه‌های ذی ربط اعلام شده که این موارد را به رده‌های مربوطه خود در استان‌ها و دستگاه‌ها اعلام کنند.

وی درباره محدودیت‌های کشور‌های همسایه گفت: در قالب فعالیت تجاری به کشور امارت و… توجه می‌شود و شروط‌هایی که عنوان شد شامل همه افرادی است که به کشورما وارد می‌شوند و مسافران باید به این شروط توجه کنند.

صدور اطلاعیه ها برای مدیریت بهتر قرنطینه هوشمند

قاسمی درباره اجرای مدیریت قرنطینه هوشمند ادامه داد: ما برای اینکه قوانینی منسجم داشته باشیم اطلاعیه‌هایی صادر کردیم.

وی با بیان اینکه “برای مدیریت هوشمند کاری را در بستر داده‌ها و تبادل آن‌ها بین بانک‌های اطلاعاتی انجام دادیم”، گفت: هر دستگاه بانک اطلاعاتی داشت که از آن بهره‌مند می‌شد، در این زمینه ما برای اینکه  اطلاعاتی مسنجم داشته باشیم تمام این داده‌ها را در قالب پلتفرم امید به یکدیگر متصل کردیم.

قاسمی گفت: فرآیند تبادل در سازمان فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات ارسال می‌شوند تا بعد دستگاه‌ها بتوانند آن اطلاعات را دریافت کنند که این امر از نظر اجرایی چند روزی زمان بر است.

دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا گفت: ما طرح را فاز بندی کردیم و در مرحله اول که از بیست و یکم آذر ماه آغاز شد فاز دستگاه‌های اجرایی انجام شد و ما براساس اطلاعات از دو میلیون و 580 هزار فعالین دستگاه‌های موضوع ماده 2 قانون مدیریت بحران حدود 251 هزار نفر واکسیناسیون انجام ندادند و حدود 200 نفر هم تک دوز واکسن زده بودند که ما آن‌ها را شناسایی و در قالب پیامک فرصت 72 ساعته به آن‌ها داده شد که وضعیت واکسیناسیون خود را مشخص کنند.

نظارت بر اصناف مرحله‌ی آخر اجرای مدیریت قرنطینه هوشمند است

قاسمی گفت: اگر این افراد نمی‌خواهند واکسن بزنند باید هر 15 روز یکبار تست پی سی ار انجام دهند و به محل خدمت خود ارائه دهند.

وی ادامه داد: نظارت و مدیریت حمل و نقل درون شهری شامل تاکسی‌ها و تاکسی های اینترنتی و مرحله اخر اصناف در دستور کار است همچنین حجم کار گسترده است و در بستر فناوری‌ها انجام می‌شود که خود مباحث اجرایی دارد که با یک برنامه ریزی مشخص جلو می‌رود.

قاسمی افزود: در کمتر از سه هفته آینده داده‌های مدیریت هوشمند به مدیریت بهتر کرونا کمک می‌کند و نظارت و محدودیت در بستر این سامانه انجام می‌شود.

نظر شما !!