کفش ایمنی باید ها و نباید ها

کفش ایمنی باید ها و نباید ها

شاید بسیار شنیده باشید که: “اول ایمنی بعد کار!” و به سادگی از آن رد شده باشید. شوخی گرفتن این حرف ممکن است به ضرر شما تمام شود و خسارت های جبران ناپذیری به جان شما وارد کند، از طرفی رعایت اصول اولیه ایمنی می تواند سلامت شما را در محل کار تضمین کند. یکی از موارد بسیار مهم در رعایت کردن اصول ایمنی در محل کار، پوشیدن کفش ایمنی کار مناسب است.
تحقیقات نشان می دهد که استفاده از کفش کار نامناسب علاوه بر این که سلامتی جسمی شما تحت تاثیر می گذارد و آنرا به خطر می اندازد، روی اعصاب شما هم تاثیر منفی می گذارد و راندمان کار شما را پایین می آورد. مهره های گردن و کمر شما به دلیل ارتباط مستقیمی که با پای شما دارند دچار آسیب های جدی می شوند.
حتما شنیده اید که “پا قلب دوم است” پس با انتخاب کفش کار مناسب و ایمن می توانید از بروز ناراحتی های مختلف در بدن و اعصاب خود جلوگیری کنید.

افرادی که در شرایطی کار می کنند که خطر سقوط اجسام روی پای آنها وجود دارد یا اینکه در شرایطی هستند که ممکن است اجسام داغ یا برنده با پای آنها برخورد کنند، باید کفش و پوتین ایمنی راحت و مطمئن برای استفاده در محل کار را برای خود تهیه کنند و از آن استفاده نمایند. کفش های ایمنی انواع مختلفی دارند که می توان به کفش ایمنی مهندسی، کفش ایمنی طبی، کفش ایمنی تبریز اشاره نمود. در این مطلب از آتش مهار البرز ویژگی های کفش کار ایمنی و استاندارد را برای شما بازگو می کنیم.

کفش ایمنی

یک کفش ایمنی مناسب برای کار چه ویژگی هایی دارد؟
داشتن ایمنی و امنیت مناسب مطابق با استانداردهای جهانی
یک کفش ایمنی کار استاندارد که مورد تایید استاندارد بین المللی باشد باید بتواند از انگشت های پای شما در برابر یک قطعه فولادی 20 کیلوگرمی که از ارتفاع 1 متر به طور مستقیم روی پای شما سقوط می کند محافظت کند و قدرت جذب 200 ژول انرژی جنبشی را داشته باشد.

کفش ایمنی کار باید راحت و بهداشتی باشد.
از آنجایی که کفش های ایمنی را در طول فعالیت فیزیکی و به مدت طولانی می پوند باید حتما در نظر داشته باشید که کفش های شما علاوه بر ایمن بودن باید راحت و پاکیزه باشند. ویژگی های یک کفش ایمنی کار راحت عبارتند از انعطاف پذیر باشد،ضربه هایی که به پاشنه پا وارد می شود را جذب کند، موادی سطح کفش را می پوشاند از پای شما در برابر دمای بالا یا پایین و آب از شما مراقبت کند، وقتی کفش را می پوشید و در زمان فعالیت احساس راحتی کنید و امنیت مچ پای شما را در برابر آسیب دیدن تامین کند.

طول عمر بالایی داشته باشد.
کفش ایمنی کار استاندارد معمولا از چرم گاو یا چرم بوفالو ساخته می شوند و به همین دلیل دوام بالایی دارند، علاوه بر این کفش های ایمنی چرمی دیرتر فرسوده می شوند. شما باید همیشه کفشی را انتخاب کنید که طول عمر بالایی داشته باشد.

ویژگی های کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد

استفاده از کفش ایمنی استاندارد در محل کار چه مزایایی دارد؟
آمار جهانی نشان می دهد که تقریبا 25 درصد از محدودیت ها و ناتوانی ها در محل کار به دلیل آسیب دیدن پا می باشد، علت اصلی این آسب ها قرار گرفتن در یک محیط خطرناک، بدون استفاده از کفش های ایمنی است.
ولی از طرفی استفاده از کفش ایمنی مناسب در محل کار می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشد که در ادامه در مورد آنها با هم صحبت خواهیم کرد.

پیشگری از آسیب دیدن در زمان وقوع اتفاقات و حوادت در محل کار
لیز خوردن های ناگهانی، سقوط اجسام مختلف و… اتفاقاتی است که که ممکن است در هر محل کاری اتفاق بیوفتد و باعث ایجاد حوادث زیادی شود. این اتفاقات را با ایجاد حفاظ ها و نصب نوار های ضد لغزش می توان پیشگیری کرد، ولی هیچ کدام از این ها جای کفش ایمنی را نخواهد گرفت و هیچ کدام به اندازهی کفش ایمنی نمی تواند از پای شما در برابر حوادث مختلف محافظت کند. همچنین کفش ایمنی کار استاندارد به دلیل داشتن عاج های مناسب و برجستگی های درست، می تواند از لیز خوردن شما در مکان های مختلف جلوگیری کند.

کفش ایمنی کار استاندارد از شما در برابر سوخنگی محافظت می کند.
در هر محل کاری امکان بروز آتش سوزی وجود دارد که می توانند بسیار هم خطرناک باشند،کفش ایمنی استاندارد که از مواد اولیه محکم و بادوام ساخته شده باشد می تواند از پای شما در برابر سوختگی های در اثر مواد شیمیایی، قطعه های داغ فلزات و بقیه مواد خطرناک محافظت کند.

گرم نگه داشتن پا در مناطقی که به شدت سرد هستند.
در برخی مناطق ممکن است آب و هوا به حدی سرد باشد که باعث ایجاد آسیب هایی مانند هیپوترمی و نیش های یخ زده منجر شود و این آسیب ها اصلا قابل چشم پوشی نیستند و حتما باید از کفش های مناسبی استفاده کنید تا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید. یک کفش ایمنی کار استاندارد و مناسب کفشی است که از پای شما در برابر سرما محافظت کند.

از خستگی عضلات و اندام های شما جلوگیری کند.
کارگرانی که روی سطوح سخت مانند بتن کار می کنند ممکن است در اثر نپوشیدن کفش نامناسب دچار خستگی در عضلات پا، عضلات پشت و بقیه قسمت های مهم بدن احساس خستگی کنند. استفاده از کفش ایمنی کار مناسب و استاندارد به آنها کمک می کند که دچار خستگی کمتری شوند.

محافظت در برابر برق گرفتگی
کارگرانی که در محیط هایی که احتمال بروز حوادث برق کار در آنها وجود دارد کار می کنند، برای محافظت از خودشان در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی می توانند از کفش های ایمنی استاندارد استفاده کنند.

 

تلاش انسان‌ها برای ایمنی به هنگام کار قدمتی دیرینه دارد. ایمنی در محل کار همواره یکی از موارد چالش برانگیز برای افراد به حساب آمده است. اما ایمنی چیست؟ ایمنی به معنای محافظت از انسان و کارآیی او در مقابل صدمات و خطرات و همینطور پیشگیری از آسیب دیدن تعریف می‌شود.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین :  همانطور که در تعریف آمده، بخش مهمی از ایمنی مربوط به محافظت می‌شود. محافظت از انسان و کارآیی‌هایی که اعضای مختلف بدن او دارند از طریق تجهیزات ایمنی در محیط کار حاصل می‌آید. در تمامی تجهیزات ایمنی، نقش لباس کار در ایمنی کارکنان شاید شناخته شده تر باشد، ولی همانطور که می‌دانید وسایل دیگری هم هستند که از آن‌ها به عنوان تجهیزات ایمنی یاد می‌شود و بسیار مهم تلقی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی که نقش بسیار پررنگی در محافظت از فرد به عهده دارد کفش ایمنی است. اما کفش ایمنی مناسب دارای چه ویژگی‌هایی است؟ در این مطلب ویژگی‌هایی که باعث می‌شوند یک کفش ایمنی مناسب تعریف شود را بیان خواهیم کرد.

 

دلیل اهمیت کفش ایمنی

مهم‌ترین موضوعی که در باب اهمیت کفش‌های ایمنی مطرح می‌شود، مسئله‌ی حفاظت از پا (علی الخصوص سرپنجه) در برابر سقوط اجسام سنگین است. مورد دیگری که به کفش‌های ایمنی نقش نجات بخشی می‌دهد جلوگیری از لغزش فرد است. موارد بهداشتی و ارگونومیکی با اینکه در مرتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند ولی به هیج عنوان نمی‌توان گفت که فاقد اهمیت هستند.

انواع کفش‌های ایمنی

 

طبق آمار و گزارش‌ها، حادثه پذیری پا بعد از دست، در رده‌ی دوم قرار دارد، بنابراین کفش ایمنی به عنوان عنصری بسیار مهم در محافظت از فرد شناخته می‌شود. تعداد زیادی از افراد در مشاغلی پرخطر فعالیت می‌کنند. مشاغلی که با مواد خطرناک، برنده، سنگین، تیز، … سر و کار دارند. نیازهای ایمنی در مشاغل مختلف متفاوت است. بنابراین برای مشاغلی که تجهیزات ایمنی در آن‌ها لازم و ضروری است، کفش‌های ایمنی متفاوتی طراحی و ساخته می‌شود.

به طور کلی خطرات موجود در محیط کار را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

· امکان برق گرفتگی و شوک الکتریکی

· آتش و انفجار

· پرتاب شدن ذرات داغ یا مذاب

· سقوط اجسام سنگین و برنده

از مهم‌ترین مشاغلی که در آن‌ها کفش ایمنی ضروری به حساب می‌آید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– آتش نشانی: آتش نشانی یکی از سخت ترین مشاغل در دنیاست. آتش نشان‌ها می‌بایست به بهترین و به روزترین تجهیزات ایمنی مجهز باشند. کفش آتش نشانی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های تجهیزات ایمنی یک آتش نشان است معمولاً با رویه ای از چرم طبیعی ساخته می‌شود که در برابر حریق مقاوم است. عایقی در کفش، این گروه از کفش‌ها را در برابر جریان الکتریسته نیز مقاوم کند. همینطور در قسمت جلویی کفش فولادی به کار رفته که از آسیب به پاها جلوگیری می‌نماید.

– جوشکاری و آهنگری: این دو شغل نیز در زمره‌ی مشاغل پرخطر قرار دارند. پلی اورتان ماده ایست که در کفش‌های ایمنی آهنگری و جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که در برابر آتش و ذرات سوزنده ای که ممکن است بر روی کفش پاشیده شوند بسیار مقاوم است.

– برق کاران: مهم‌ترین موردی که در این دسته از کفش‌ها مطرح است خاصیت عایق بودن آن‌ها در برابر جریان الکتریسته است. معمولاً این کفش‌ها با کفه‌ی پلاستیکی ساخته می‌شوند.

– معدن کاران و حفاران: شاید بتوان گفت در این گروه از کفش‌ها سرپنجه‌ی کفش و ارگونومی آن از دیگر موارد مهم‌تر محسوب شود. کفش‌های مخصوص حفاری و معدن کاری به نحوی طراحی می‌شوند که حداکثر راحتی برای فرد را فراهم کنند.

بخش‌ها و موارد در یک کفش ایمنی

رویه‌ی کفش، کف کفش، سرپنجه، آستر، بند کفش، کف داخلی و بند کفش اجزای مهم سازنده‌ی یک کفش ایمنی را تشکیل می‌دهند.

ویژگی‌های کفش ایمنی مناسب

گارد انگشتان پا

شاید بتوان گفت رعایت این نکته از سال 1925 میلادی آغاز شد، جایی که هدف از این کار کاهش خطرات آسیب به پا مطرح گردید. دو دسته‌ی کلی در حفاظت کفش ایمنی از پاها همیشه بررسی می‌شود:

· ضربه: نام‌هایی که به نتایج آزمایش سقوط یک وزنه‌ی 50 پوندی (حدوداً 22 کیلوگرم) از ارتفاع داده شد عبارتند از: I/75، I/50 و I/30.

· فشار: C/75، C/50 و C/35 نام‌هایی بودند که بر نتایج آزمایش فشار بر انگشتان پا اختصاص داده شد، C/75 برای فشاری معادل 2500 پوند (1113 کیوگرم)، C/50 برای 1750 پوند (793 کیلوگرم) و C/30 برای 1000 پوند (453 کیلوگرم).

گارد متاتارس

متاتارس (Metatarsus) به استخوان‌های کف پا گفته می‌شود. گاردی که برای این قسمت در کفش‌های ایمنی در نظر گرفته می‌شود، قسمت بالایی پا و انگشتان را از خطرات احتمالی ناشی از سقوط محافظت می‌کند. این گارد می‌تواند به صورت بیرونی و یا درونی به کفش ایمنی اضافه شده باشد. هر پا دارای 26 استخوان است که بیشتر آن‌ها در قسمت بالای پا قرار دارند. محافظت از تک تک این استخوان‌ها در برابر فشار و سقوط بسیار مهم تلقی می‌شود.

محافظت از برق گرفتگی و شوک الکتریکی

به دلیل اینکه در محیط کار همواره خطراتی ناشی از جریان الکتریسیته کارگران را تهدید می‌کند، کفش ایمنی می‌بایست دارای عایق مناسبی در برابر برق باشد.

تخلیه‌ی الکترو استاتیکی (ESD)

ESD که در واقع شوک الکتریکی است، زمانی اتفاق می‌افتد که فردی روی فرش راه رفته و سپس دربی را لمس کند، در این زمان تخلیه‌ی الکتریکی بین درب و فرد ایجاد می‌شود. این شوک در حدود 2 تا 3 هزار ولت است. به طور کلی لازمه‌ی اینکه شوکی احساس شود این است که حداقل 2000 ولت باشد. دلیل اینکه این شوک کسی را نمی‌کشد این است که جریان بسیار پایینی را داراست. اما همین ولتاژ می‌تواند باعث مشتعل شدن مواد شیمیایی فرار و حتی انفجار گردد. در محیطی که اینگونه مواد وجود داشته باشند مقاومت کفش ایمنی در برابر اینگونه شوک‌ها نیز بسیار ضروری است.

محافظت در برابر لیزخوردن

مقاومت کف کفش در مقابل سر خوردن توسط لابراتوارهای تخصصی مورد آزمایش قرار می‌گیرد. این آزمایش در برابر خشکی، خیسی، روغن، و حتی ترکیبی از روغن و رطوبت انجام می‌گردد. کفش ایمنی تا حدود زیادی از لیزخوردن در محیط‌های لغزنده جلوگیری می‌کند.

محافظت در برابر آتش

همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ترین خطراتی که کارگران را همواره مورد تهدید قرار می‌دهد، آتش است. به همین دلیل کفش ایمنی مناسب می‌بایست از موادی ساخته شود که ضد حریق و نسوز باشند.

راحتی

درک هر شخص از راحتی کفش می‌تواند متفاوت باشد و البته هر پایی نسبت به کفش‌های مختلف سطح متفاوتی از راحتی را درک می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت عضلات پا و پشت پا بیشتر خسته می‌شوند. این موضوع غالباً زمانی اتفاق می‌افتد که فرد کفش راحت و مناسبی نمی‌پوشد. کفش ایمنی مناسب تا حد امکان پا را در شرایط مناسب نگه داشته و از خسته شدن کمر و پا جلوگیری می‌کند.

محافظت از پا در برابر گرما و سرمای شدید

آب و هوای بسیار گرم، بسیار سرد، بسیار خشک و یا بسیار مرطوب می‌تواند موجب آسیب‌های متفاوتی به پاها شود. بنابراین کارگرانی که در اینگونه شرایط اقلیمی کار و فعالیت می‌کنند می‌بایست از کفش‌های ایمنی استفاده کنند که پاهای آن‌ها را در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی محافظت کند.

طول عمر کفش

مورد دیگری که به عنوان ویژگی یک کفش ایمنی مناسب مطرح است طول عمر آن می‌باشد. غالباً کفش‌های چرمی در زمره‌ی کفش‌های با دوام محسوب می‌شوند. کفش‌های ایمنی چرمی عموماً از چرم گاو و یا چرم بوفالو ساخته می‌شوند.

به طور کلی می‌توان گفت:

– کف کفش از یک ماده‌ی انعطاف پذیر نظیر پلی اورتان (RU) و قسمت رویه‌ی پنجه‌ی کفش به نسبت شغل، از جنس چرم یا PVC ساخته می‌شود.

– کفش ایمنی برای افرادی که با جریان الکتریسیته سر و کار دارند فاقد هر گونه میخ فلزی است.

– کفش‌های ایمنی از نظر قدرت تحمل بار و ضربه به سه گروه 30، 50 و 75 تقسیم می‌شوند که کفش ایمنی با سرپنجه‌ی فولادی در گروه 75 قرار دارد.

– علامت اختصاری RR بیانگر مقاومت کفش در برابر سوراخ شدن است.

– کفش ایمنی تا دمایی در حدود 150 درجه‌ی سانتی گراد را تحمل می‌کند.

– کفش ایمنی در برابر مواد شیمیایی، حلال‌های نفتی و روغنی نیز مقاوم است و از پا محافظت می‌کند.