کمک‌های رمزارزی اوکراین به ۱۹ میلیون دلار رسید

کسری حسنی / کمپانی تحلیل داده Elliptic، که وظیفه ردیابی کمک‌های مالی جامعه کریپتو به آدرس‌های والت‌های دولت اوکراین را بر عهده دارد و تا به این لحظه رقم ۱۹ میلیون دلار را به ثبت رسانده است. این کمپانی در روز یکشنبه گزارش داد که دولت اوکراین و سایر ارگان‌های غیردولتی که مشغول به ارائه کمک‌های نظامی هستند، مبلغی بالغ‌بر ۱۸.۹ میلیون دلار را به صورت رمزارز دریافت کرده‌اند. در بحبوحه آغاز تهاجم روسیه که جرقه بحران انسانی و محکومیت قدرت‌های غربی از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا را برانگیخت، هزاران کمک مالی به صورت رمزارز به خزانه اوکراین سرازیر شدند.

Elliptic اظهار می‌کند: «رمزارزهایی مانند بیت‌کوین به‌عنوان یک روش جایگزین مهم تأمین مالی جمعی ظاهر شده‌اند. این دارایی‌ها اجازه می‌دهند کمک‌ها بدون محدودیت‌های بین مرزی، خیلی سریع و همچنین بدون دخالت مؤسسات مالی به هدف خود برسند.»

میخائیلو فدوروف، معاون نخست‌وزیر و وزیر تحول دیجیتال اوکراین، اواخر روز یکشنبه درخواستی در توییتر منتشر کرد و از صرافی‌های بزرگ رمزارزها خواست تا آدرس‌های متعلق به کاربران روسی را مسدود کنند. فدوروف گفت: «مسدود کردن والت‌های دولتمردان روسی و بلاروسی باید در کنار مسدود کردن والت‌های کاربران عادی باشد.»

صرافی بایننس هرچند اعلام کرده است برنامه‌ای در جهت مسدود کردن حساب‌های افراد روسی را به صورت یک‌جانبه را ندارد و طبق گفته رویترز در ساعاتی پیش، بایننس حساب کاربران تحریم شده روسی را مسدود کرده و حساب سایر کاربران بدون تغییر باقی مانده است. سخنگوی این شرکت روز دوشنبه با خودداری از ارائه جزئیات بیشتر گفت: «ما حساب‌های افرادی را که در فهرست تحریم‌ها قرار دارند (اگر دارای حساب‌های بایننس هستند) مسدود می‌کنیم و اطمینان می‌دهیم که تمام تحریم‌ها به طور کامل اجرا می‌شوند.» ایالات متحده، بریتانیا، اروپا و کانادا روز شنبه تحریم‌های جدیدی علیه روسیه از جمله مسدود کردن دسترسی برخی وام‌دهندگان به سیستم پرداخت بین‌المللی سوئیفت، پس از تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کردند.

به نظر می‌رسد درخواست‌های کمک مالی و نظامی رئیس‌جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، تا حدی توسط جامعه رمزارزها که به دنبال جبران برخی از هزینه‌های اقتصادی درگیری‌های مسلحانه اوکراین هستند، برآورده شده است.

نکته جالب دیگر این است که این رقم شامل یک کمک مالی به ارزش ۱.۸۶ میلیون دلار از فروش NFT بود که در ابتدا برای جمع‌آوری سرمایه برای جولیان آسانژ، فعال استرالیایی در نظر گرفته شده بود. همچنین گزارش شده است که یک سازمان غیردولتی تنها یک کمک مالی به ارزش ۳ میلیون دلار در بیت‌کوین دریافت کرده است، اگرچه این شرکت به صراحت سازمان گیرنده را اعلام نکرده است.

نظر شما !!