یادداشتی احساسی برای آرسنالی‌ها بهانه فینال لیگ جزیره/ قهرمانی برای روی کین و من‌سیتی، از مسیر لذت ببرید!

به گزارش “ورزش سه” ديدار چهارشنبه امشب منچستر سيتي و آرسنال در اتحاد، فينال ليگ برتر اين فصل خواهد بود. صعود يا سقوط. شكست يا پيروزي. برد يا باخت. شادي يا غم. بمير يا زنده بمان. با وجود ٧ ديدار باقي مانده به پايان فصل، این فينال است. آيا اين ديدار نهايي خواهد بود ميان گرگ ها و بره ها؟ فقط اميدوارم بره ها، پنجه هاي خود را به اندازه كافي سوهان زده باشند! دندان ها را تيز كرده باشند و براي آنچه در اين فصل انجام دادند تا پاي جان مبارزه كنند. لقمه ايي باشند بزرگتر از دهان هميشه باز و شكم هاي دائما گرسنه گرگ هاي آبي پوش. بايد ثابت كنند لقمه ايي نيستند كه بسادگي از حلقوم سيري ناپذيران پايين رَوَند. نبردي خواهد بود ديدني. هيچ يا همه چيز.

جمعه شب بدون شك شاهد تماشايي ترين و هيجان انگيزترين ديدار اين هفته ليگ برتر بوديم. شور و اضطراب، تلاطم و غليان. دو تيم كه در دو سوي جدول، صدر و قعر، بهانه هاي بسياري براي مبارزه بي امان خود داشتند. يكي براي قهرماني در ليگ و ديگري براي بقا و ابقاي خود در آن.

بازگشت بسيار دیر وقت و تساوی ٣-٣ كفايتي براي هيچ يك از دو جناح متخاصم نداشت. گره ايي را باز نكرد. ٣ امتياز حياتي براي هر دو از كف رفته بود. 
هیجان عملیات نجات دیرهنگام آرسنال برابر ساوتهمپتون و برتری ٥ امتیازی در صدر لیگ برتر، باز هم نمي توانست تورم مطلق قرمز و سفید پوشان لندني را پنهان كند.

بازگشت ٣-١ به ٣-٣ با بازي نه چندان خوب در خانه، هميشه خوشايند است. اما بازيكنان آرسنال و طرفداران توپچي ها در اوج شادي پيش از انكه این رقابت جنون آمیز به پایان برسد قافيه را باخته بودند. در پايان بدن هاي خسته روی چمن زمین پهن شده بود، سرها در دست، و یقه پیراهن ها برای پوشاندن چهره های مضطرب و نگران بالا کشیده شده بودند. بعد از پايان طوفاني و كسب تساوي، تماشاگران آرسنال به نشانه قدردانی از تيم خود به تشويق مودبانه و كنترل شده ايي پرداختند، شاید براي آنچه كه تيم محبوب شان در دقايق پاياني بازي انجام داده بود. شاید برای همه چیزهایی که اين تيم جوان و مستعد در این فصل با تمام وجود به نمايش گذارده است.

اما در آن سوي استاديوم امارات، طرفداران ساوتهمپتون در عين رودرويي جدي با سقوط تيم خود شان، آواي دردناكي براي توپچي ها سر داده بودند; “قهرماني” از دست رفته است. و متأسفانه بايد اعتراف كنم بيراه هم هوار نمي كشيدند. بعد از فرونشستن گرد و غبارهاي بعد از طوفان چنین نبردي، ته دلم همين احساس را داشتم، گويي مرغ از قفس پريده است.

پس از تساوی در برابر لیورپول، وستهم و ساوتهمپتون، معنای آن سه امتیاز از ٩ امتياز ممكن است، و در استانه ديدار امشب وزنه به سوي سيتي گواردیولا سنگيني مي كند. ماموریت غیرمحتمل مایکل آرتتا و ستارگان جوان او ناگهان به چالش ترسناكي تبديل شده است. اتفاقات اخير و وحشت رسيدن به نقطه پايان برنامه ریزی نشده بود و اضطراب همه تيم جوان آب نديده را فرا گرفته است. آرسنال به استادیوم اتحاد می‌رود، جایی که در هر هفت دیدار اخیر شکست خورده‌اند، جایی که از سال ٢٠١٩ گلی به ثمر نرسانده‌اند، جایی که از سال ٢٠١٥ در آنجا هیچ بردی نداشته‌اند. آمار و ارقام نگراني را بيش از پيش مي كند.

دو تيم ٥ امتیاز اختلاف دارند، اما سیتی دو بازی عقب افتاده در دست دارد، تفاضل گل بسيار بهتري اندوخته است و ذخایر بازيكنان خوب تيم بي انتها است، با کیفیت زياد و تجربه كافي، كارآمد و بسيار حياتي در شرايط موجود، آنچه كه در انتهاي كارزار پايان فصل مبرم و اساسي است. در آن طرف، آرسنال مانند تيمي در چنگال یک بحران عصبی عمل می کند و اين شديدا نگران كننده است. از علائم فشار قوي و بي اندازه پايان فصل، براي تيمي كه قهرماني را مي خواهد.

توپچي ها در مقابل لیورپول و وستهام با دو گل پیش افتادند اما برتری را دو دوستي به حريفان تقديم كردند. و در برابر ساوتهمپتون دو گل را به میهمان هدیه دادند و با فلاكت، گل های مارتین اودگارد و بوکایو ساکا در دقایق ٨٨ و ٩٠ به دادشان رسيد. در هر سه ديدار كنترلي وجود نداشت.  نشان ديگري از وخامت اوضاع گلي بود كه توسط تئو والکات به ثمر رسيد. در حاليكه او تمام تلاش خود را برای پنهان کردن شادی به خاطر احترام به تیم سابقش انجام می داد، زینچنکو هم تیمی های خود را برای یک جلسه درمانی و مشاوره كوتاه در مرکز زمين دور هم جمع کرد. عملي غيرمنتظره از بازيكن سابق سيتي كه سعي داشت بگويد؛ “من خوب مي دونم، تجربه كافي دارم بچه ها، كمي خونسرد باشيد”

زمانيكه آرسنال فشار دیرهنگام و ديوانه وار پاياني را اغاز كرد كمي دير شده بود. ساعت به دقیقه ٨٨ رسیده بود كه كاپيتان ارسنال،  اودگارد از لبه محوطه جریمه گل تميزي را به ثمر رساند و دو دقیقه بعد ساكا گل تساوي را زد. پس از آن، هشت دقیقه وقت تلف‌ شده داشتيم. بدون برنده و یک امتیازي كه درد چنداني از هر دو تيم دوا نكرد، فقط جراتي داد به ساوتهمپتون قعر نشين تا شايد بتواند از مهلكه سقوط نجات پيدا كند که بعيد مي دانم. در ميان تمامي اين رخدادها، برنده واقعي باز هم منچستر سيتي بود.

“تمجيد و باور آرسنال”
 
شايد هنوز براي جوانان معركه ارسنالي زود است. آرسنال هنوز به چیزی دست نيافته است. وقت آن رسيده ارتتا و تيم او را باور داشت. رشد و پیشرفت ان ها از سال گذشته به اين طرف قابل تمجيد است. شايد باید آنها را به حال خود رها کرد تا از هیجان سفر پرمخاطره و هيجان انگيز خود لذت ببرند. اميدوارم چنین باشد.


۱۶ می ۲۰۲۲ در سنت چیمز پارک:

تنها کمتر از یک سال پيش از اين بود. بازیکنان آرسنال روی زمین چمن سنت جیمز پارک نیوکاسل پهن شده بودند و خود را برای اتفاقات و پیامد باخت بدي اماده می کردند. تحلیل هاي بي رحمانه دیگری از شکست. کالبد شکافی دیگری از شخصیت يكايك بازيكنان. قلع و قمع دیگری در ملاء عام. بدتر از همه، یک تسويه حساب خصوصی دیگر به دست سرمربي، میکل آرتتا. 

همه چیز تکرار شده بود، آشنا بود. قبلا هم اتفاق افتاده بود. ولی این بار دردناک تر بود. آنها به دنبال صعود به عنوان یکی از چهار تیم لیگ برتر و راهیابی به لیگ قهرمانان اروپا بودند. این به تنهايي نشانه‌ای از پيشرفت و موفقيت تحت هدایت آرتتا بود و نشانه‌ پراهميتي از حذف عادات قدیمی بعد از دوران طلايي ونگر. نسیمی فرح بخش.

ولی درست زمانی که همه چیز رنگ حقیقت به خود می گرفت، ناگهان همه چيز از هم پاشيد. شکست ۳-۰ در مقابل تاتنهام، دشمن و همسایه به اندازه کافی تلخ بود. سپس، چهار روز بعد، باخت ۰-۲ در نیوکاسل. فصل تمام شد. مقام پنجم. چقدر آرسنال. سناریویی اشنا و تکراری که تاسف آور بود!


نهم مارچ ۲۰۲۳ در امارات:

در این روز گل دقیقه ۹۷ به نجات ارسنال آمد. پیروزی پر معنا. نتیجه ۰-۲ مقابل بورنموث در دقیقه ۹۷ بازی به پیروزی ۲-۳ منجر شد. سقف های امارات فرو ریخت. و شمال لندن به لرزش در آمد و آب رودخانه تایمز به تلاطم افتاد. آرسنال همچنان با فاصله ۵ امتیاز در صدر جدول قرار داشت. رویای کسب اولین عنوان قهرمانی لیگ برتر در ۱۹ سال ادامه پيدا كرد. هیاهو و غوغا. درهم برهم، سر و‌صدا، محشر و غلغله.

روز بعد عکس لانگ شات محشری از ان لحظات به چشمم خورد. از بالا گرفته شده. تاکنون بهترین عکس فوتبالي این فصل از چشمانم است. هرج و مرج مطلق. عواقب شکست و پیروزی. بازیکنان آرسنال غرق در شادی، بازیکنان بورنموث در یک شوک و وحشت ورزشی. شگفت انگیز است. این عکس مطلقا همه چیز را در مورد ورزش و بازي تيمي فوتبال به ما می گوید.

اینجا بود به خودم گفتم؛ هر آنچه که پیش آید و عاقبت کار هر چه كه باشد، آرسنال جوان سزاوار چنين لحظه اي است. در فصلی که همه در مقابل همه می برند و می بازند، فقط آرسنال بود كه قد علم كرد تا سيتي بدون رقيب نماند. تيم ارتتا تنها تيمي بود كه در اين فصل حرف هایی برای ابراز در مقابل سیتی داشت و دارد.


بعضي فقط شيفته فاتحان هستند

در آن روز مقابل بورنموث بسیاری جریان را به این شکل ندیدند. برخی معتقدند چنین عکس العمل هایی زود هنگام است و بچه گانه. ان هایی که میتوانیم مامورین ضد سرگرمی صدا کنیم. یا موضع همیشگی “شماها هنوز هیچ چیزی نبردید”

از ميان كارشناسان، کاپیتان این دسته و موضع گيري بدبينانه می تواند روی کین کاپیتان سابق منچستر یونایتد باشد. در شب ان بازی موضع او تفاوت چشمگیری با خیلی ها داشت. می دانم اگر بعد از هر گل همه ۷۹ بازیکن و ۲۷ کادر مربی گری را در زمین داشتیم، تا پاسي از شنبه شب از کنار تلویزیون های خود جنب نمی خوردیم یا تماشاگران استادیوم تا دیر وقت به خانه های خود نمی رسیدند.

اما این بدان معنا نیست، ما به واکنش آرتتا و بازیکنانش نسبت به یک لحظه بزرگ در فصل فوق العاده ايي كه دارند اعتراض داشته باشیم یا ناراحت شده باشیم. اشتباه محضی خواهد بود. نفس رقابت ورزشي در این لحظات نهفته است.

آرسنال پس از ان بعد از ظهر افتضاح و خجالت آور در نیوکاسل بدون شك جلو آمده و گام هاي بلندي داشته است. اما این روزها در فوتبال با بهانه و بي بهانه شما را به دار مي آويزند. ووت وخهورست هلندي در منچستریونایتد باید توضیح مي داد چرا پيش از بازي با ليورپول علامت “این آنفیلد است” را در تونل استاديوم لمس کرده است!

آرسنال مطمئناً قبلاً نيز مورد انتقاد و تمسخر قرار گرفته است. سلفی های بي پايان در رختکن بعد از ديدار بورنموث دليل پوزخند بسياري از طرفداران و هواداران سوپر تيم هاي اروپايي و امثالي مانند روي كين شد. شايد وقت ان است از پوزخندها دست بردارين و كمي از اين تيم جوان و ديدني تمجيد كنيم. تا همين جا هم گل كاشته اند.

همان‌قدر که من كين بازيكن را واقعاً دوست داشتم، او و بسياري ديگر از هوادران فوتبال  هستند كه لذت شادي هاي زودگذر فوتبالي را فراموش مي كنند و همه چيز را طبق قاعده و اصول خود مي خواهند. كين به اعتراف خود و بسياري مانند او، فوتبالیست‌هایی را که بیش از حد لبخند می‌زنند، دوست ندارند، و از فوتبالیست هایی که پیراهن عوض می کنند، خوششان نمی آید. کاپیتان سابق منچستریونایتد و هوادران فوتبالي هستند كه در اعماق وجودشان فقط فوتبالیست ها و تيم هايي را دوست دارند که هميشه برنده مي شوند، همیشه. طرفداران دو اتشه رئال مادريد و ديگر نخبگان اروپا نمونه خوبي هستند.

ولی موضوع اين است كه بیشتر فوتبالیست ها و تيم ها همیشه برنده نمی شوند. مهم نيست اکثر آنها تمام تلاش خود را برای انجام این کار صرف کنند، اما همه آنها به جز تعداد معدودي از مستعدان، ستارگان و افراد واقعا خوش شانس در تيم هاي مطرح به اين مهم نائل نمي شوند. در حاليكه به همان اندازه وقت مي گذارند، زحمت مي كشند، ولي  هرگز جايگاهي در سياهه تاريخ فوتبال و ساير ورزش ها پيدا نمي كنند. ورزش حرفه ای سخت است و دشوار. و اغلب بدون پاداش و جايزه. درست مانند خود زندگی.

آرسنال ممکن است قهرمان لیگ برتر نشود. بازیکنانی مانند بوکایو ساکو، گرانیت ژاکا و بن وایت و مارتين اودگارد ممکن است در اواخر ماه می پاداش نهایی را برای تلاش‌های بي شائبه خود دریافت نکنند. اگر چنین باشد، جشنی در آن زمان برگزار نخواهد شد. بدون لبخند يا جشن و سروري. فقط ناامیدی خواهد بود و اشك. و مطمئنا با وجود قرار داشتن براي مدتي طولانی در صدر جدول در سخت ترين ليگ جهان، بدون شك احساس سر شكستگي براي همه بي اندازه خواهد بود.

پس بگذاریم تا همين جا از سواری چابكانه ايي كه داشتند نهايت لذت را ببرند و ببريم. اميدوارم در ديدار با سيتي، با آزادی، روحیه جنگندگي و جاه طلبی بازی کنند و اگر همه چیز خوب پیش رفت، سلفي هاي بسياري بگيرند تا به بچه هایشان نشان دهند. زندگی ورزشی سریع پیش می رود، عمر كوتاهي دارد و عمدتا به جایی که روياي ان را داريد ختم نمي شود. دست هاي خالي در بيراهه هاي بي انتها و خاطراتي كه تماما با شكست خاتمه يافته است.

كسي مانند روي کین بیش از دوازده مدال بزرگ به نام خود دارد. او برای یکی از بزرگترین تیم های ورزشی که تا به حال شناخته ایم بازی می کرد. حتم دارم ادمي با جديت او نيز با لبخند به گذشته نگاه مي کند.

همه ما اینقدر خوش شانس نيستيم. همه آنقدر با استعداد نیستند. برای اکثریت ما طرفداران و ورزشكاران آنطور که برایان کلاف مي گفت؛ 
“در آخر، زندگي و فوتبال فقط در مورد شور و هیجان سفر است. همين و همين”

اميدوارم در ديدار امشب، تك تك بازيكنان ارسنال با تمام وجود اين نكته را درك كنند. همه ما، با تمامي وجود.

امیرحسین صدر، چهارشنبه ششم اردیبهشت 1402

نظر شما !!