۱۲۰ سال قبل نیویورک اینگونه بوده است! (+عکس)

تصاویر تکان دهنده از مناطق فقیرنشین اطراف نیویورک باعث شد اصلاحات اجتماعی در این شهر سرعت بگیرد. عکاس‌های مهاجر آن دوران نیز از طریق همین عکس‌ها برای خود اسم و رسمی دست و پیدا کردند.

نیویورک یکی از شلوغ‌ترین و در عین حال زیباترین شهر‌های جهان محسوب می‌شود. با این حال، نابرابری و فاصله‌ی طبقاتی را می‌توان در آن به وضوح دید. برخی از ساکنین نیویورک برای پرداخت هزینه اجاره خانه خود هر ماه به مشکل برمی‌خورند، و از طرف دیگر می‌توان ثروتمندانی را مشاهده کرد که با پنت هاوس‌های خود فخرفروشی می‌کنند.

اگر فکر می‌کنید که این پدیده فقط مربوط به زمان حال است، سخت در اشتباهید؛ به راحتی می‌توان ردپای این مسئله را در تاریخ دنبال کرد. زمانی بود که ساکنین بخش‌هایی از نیویورک با فقر محض زندگی می‌کردند. نارضایتی ناشی از شرایط فقرا در نهایت خشم عمومی را همراه داشت. این امر در نهایت منجر به اصلاحات اجتماعی در نیویورک شد.

جیکوب آریس (Jacob A Riis) یکی از عکاس‌های مشهوری بود که برای نتیجه دادن اصلاحات مسکن تلاش می‌کرد. آن روزها، صنعت‌گران کلاه به سر می‌گذاشتند و در خانه‌های کوچک استیجاری زندگی می‌کردند.

مهاجرانی که راه خود را از دانمارک می‌گرفتند و به نیویورک می‌آمدند، به اجبار باید تن به شرایطی می‌دادند که اصلا مناسب نبود. آن‌ها در اتاق‌هایی کوچک و کثیف زندگی می‌کردند که تصاویر آن قلب هر بیننده‌ای را به درد می‌آورد. مهاجرانی که بعد‌ها از ایتالیا و اروپای شرقی به نیویورک رفتند هم وضعیت مشابهی داشتند.

منبع: فرادید

نظر شما !!