۵ اشیای عجیبی که از زیر یخ بیرون آمده‌اند (+عکس)

یخچال‌های طبیعی و تکه‌یخ‌های بزرگ اروپا برای اشیاء قدیمی حکم یک فریزر بسیار بزرگ را دارند. این یخچال‌ها گنجینه‌ای از دست‌سازه‌های باستانی هستند که نشان می‌دهند تمدن و فناوری به مرور هزاران سال چگونه تغییر کرده‌اند.

در این مطلب با تعدادی از جالب‌ترین اشیاء یافت‌شده پس از آب شدن یخ‌های اروپا آشنا می‌شوید.

 

۱. صندل عصر آهن

صندل عصر آهن

کشف این صندل ساده و بی‌آلایش که در گردنه‌ای در مرکز نروژ سالم باقی مانده حاکی از آن است که این ناحیه حدود ۱۷۰۰ سال پیش مسیر تردد مسافران بوده است. به احتمال زیاد زمانی که از این صندل استفاده شده نسبت به زمان کنونی، برف و یخ کمتری وجود داشته است. بر اساس تاریخ‌گذاری پرتوکربنی، قدمت این صندل به حدود سال ۳۰۰ پس از میلاد می‌رسد و سبک آن شبیه صندل‌های رومی آن دوران است.

 

۲. شمشیر وایکینگ

شمشیر وایکینگ

این شمشیر آهنی توسط شکارچیان در شیب کوهی در نروژ در ارتفاع ۱۶۰۰ متری بالای سطح دریا یافت شد. هیچ نشانی از تدفین اطراف آن نبود و از آنجا که هیچ دلیلی برای وجود شمشیر در چنین مکانی وجود ندارد، پس شاید صاحب این شمشیر گم شده باشد.

 

۳. دستکش یک انگشتی عصر وایکینگ

دستکش یک انگشتی عصر وایکینگ

این دستکش یک انگشتیِ دست چپ در گردنه لِندبرین در خط‌الراس کوه لومسگن، نزدیک روستای لوم در مرکز نروژ پیدا شد. در این مکان، یافته‌های مهم زیادی کشف شدند. این دستکش یک انگشتی از چندین تکه پارچه مختلف حدود ۹۰۰ پس از میلاد در عصر وایکینگ‌ها درست شده است.

 

۴. میخ چوبی

میخ چوبی

این میخ چوبی با آب شدن تکه یخ‌های لِندبرین خودنمایی کرد. روشن نبود کاربرد این مدل میخ که در یک موزه‌ی محلی به نمایش گذاشته شد چه بوده، اما یک زن سالخورده پس از تماشای این میخ در موزه سرانجام این معما را حل کرد: به گفته او این میخ‌ها دهانگیر بچه بزها و بره‌ها بوده تا آن‌ها را به این وسیله از شیر مادر بگیرند تا مردم از شیر آن‌ها استفاده کنند. این خانم سالخورده به یاد می آورد که در دهه‌ی ۱۹۳۰ از این میخ‌ها استفاده می‌کرده است. این میخ کشف‌شده متعلق به قرن یازدهم است.

۵. پیکان‌های فلزی

پیکان‌های فلزی

«گوزن شمالی» شکار اصلی شکارچیان کوهستان‌های یخی نروژ بود و نوک پیکان‌های آهنی مانند این یکی در نزدیک قله کوه سندگروُوسکارت در ۸۰ کیلومتری شمال شرقی لِندبرین پیدا شده‌اند. باستان‌شناسان تاکنون شاهد فزونی مصنوعات اواخر عصر یخبندان کوچک باستانی بوده‌اند؛ دوره‌ای از ۵۳۶ تا ۶۶۰ پس از میلاد که فوران‌های آتشفشانی و ابرهای غبارآلود منجر به خنک کردن دمای جهانی شدند. شمار یافته‌های باستان‌شناسان از دل یخ‌ها بیشتر مربوط به همین دوره بوده است، شاید به این دلیل که شکار گوزن شمالی با سخت شدن کشاورزی، اهمیت بیشتری یافت.

منبع: فرادید

نظر شما !!