۵ شهید گمنام مدفون در یادمان شهدای هویزه شناسایی شدند

به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، سردار باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین اعلام کرد همزمان با سالروز آزادسازی شهر هویزه در جریان عملیات بزرگ بیت‌المقدس، پیکرهای مطهر ۵ شهید از ۸ شهید گمنام  مدفون در یادمان شهدای هویزه شناسایی شدند.

وی گفت: بر اساس تلاش‌های صورت گرفته از طریق تقاطع اطلاعات موجود در بانک اطلاعاتی کمیته جستجوی مفقودین در ستاد معراج شهدا با اظهارت اخذ شده از  آزادگان، مشخص شد، پیکرهای مطهر ۵ شهید از ۸ شهید گمنام عملیات نصر، در محل یادمان شهدای هویزه دفن شده‌اند.

بر اساس این گزارش اسامی شهدا عبارتند از: شهید قنبر پویان فرزند ماشاالله متولد ۱۳۳۵ از کازرون، شهید محمدرضا سیمچی فرزند حسین متولد ۱۳۲۱ از تهران، شهید علا دانشمند فرزند عبدالصاحب متولد ۱۳۳۷ از اصفهان، شهید حسین رضایی دستجردی فرزند علی متولد ۱۳۲۶ از قزوین، شهید احمد رحیم‌پور فرزند مرتضی متولد ۱۳۲۷ از شیراز.

سردار باقرزاده افزود: با توجه به گذشت زمان و همچنین عدم وجود نمونه استخوانی برای شناسایی ژنتیکی، ردیف و شماره قبر این ۵ شهید عزیز مشخص نیست ولی آنچه که مسلم است از نظر کمیته حستجوی مفقودین ،این ۵ شهید به‌ صورت مُتعیَّن در بین ۸ شهید گمنام مدفون در یادمان شهدای هویزه قرار دارند.

فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ادامه داد: اطلاعاتی که وجود دارد حاکی از این است که این شهدا طی روزهای ۱۵ و ۱۶ دی‌ماه سال ۵۹ در دشت هویزه، همراه با شهید سیدحسین علم الهدی و دیگر حماسه‌‌سازان آن عملیات بزرگ به شهادت رسیده‌اند و یگان‌های مربوطه هم مشخص است.

وی گفت: کاوش شهدا بعد از آزادسازی هویزه، در عملیات بیت‌المقدس انجام  شد و اینجانب به‌ همراه برادر شهید حسین علم الهدی، (مرحوم حاج سید کاظم علم الهدی) در خلال عملیات بیت المقدس در سال ۶۱ در منطقه آزادسازی شده‌ هویزه که آن زمان خرابه‌ای بیش نبود، حضور پیدا کردیم و با کمک تعدای از بسیجیان و دوستان و بستگان این شهیدان، عملیات کاوش را در آنجا شروع کردیم که خاطرات آن در گذشته بیان شد تصویری از آن ایام وجود دارد که حاکی از حضور در آن منطقه است.

سردار باقرزاده اظهار داشت: تعدادی از این شهدایی که شناسایی شده‌اند، در همان زمان به خانواده‌هاشان اعلام شد و بعدها هم تعدادی دیگر به تدریج اعلام شد. از ۶۸ شهیدی که از حماسه هویزه در محل کنونی یادمان شهدای هویزه دفن شده‌اند، تاکنون ۸ تن از شهدا، گمنام بودند که بحمدالله امروز هویت ۵ تن از آنها اعلام شد.

سردار باقرزاده بیان داشت: خانواده‌های معظم این شهدا می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین هماهنگی‌های بعدی با ستاد معراج شهدا (سرهنگ رنگین) و تولیت محترم یادمان شهدای هویزه (حجت‌الاسلام‌ سیدحمید علم‌الهدی) ارتباط برقرار کنند.

پایان پیام/


نظر شما !!