CDN چیست و چرا استفاده از آن ضروری است؟

cdn چیست,آموزش ساخت cdn,خدمات cdn چیست

بنا بر درخواست مکرر شما از نیوسئو، در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم که CDN چیست و چه ماهیتی می تواند داشته باشد. CDN مخفف عبارت Content Delivery Networks می باشد؛ یعنی شبکه تحویل محتوا. حال که به صورت لغوی می دانید که CDN چیست، وقت آن است که کاربرد یک شبکه تحویل محتوا را به صورت جامع مورد بررسی قرار دهیم.

این شبکه تحویل محتوا در حقیقت ستون فقرات مخفی اینترنت می باشد که مسئولیت تحویل محتوا را بر عهده دارد! دانسته یا ندانسته، همه ما به صورت روزانه با CDN ها کار می کنیم؛ وقتی که یک مقاله در سایت می خوانیم، به صورت آنلاین خرید می کنیم، در یوتیوب ویدئو نگاه می کنیم و یا حتی رسانه های اجتماعی را بررسی می کنیم، از CDN استفاده می کنیم.

مهم نیست چه کاری انجام می دهید یا از چه محتوایی استفاده می کنید؛ اما احتمالا پشت هر کاراکتر از متنی که می خوانید، هر پیکسل تصویری که نگاه می کنید و هر فریم فیلمی که در موبایل یا PC خودتان نگاه می کنید، یک CDN وجود دارد.

برای درک این که چرا این قدر از CDN ها استفاده می کنیم، اول باید بدانیم CDN ها برای حل چه مشکلی مورد استفاده قرار می گیرند. حالت نهان در واقع همان زمان تاخیری است که بین درخواست شما برای بارگذاری یک صفحه تا لحظه ای که محتوای آن صفحه بر روی نمایشگر شما ارائه می شود، ایجاد می گردد.

این بازه تاخیر تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند که خیلی از عوامل خاص یک صفحه وبسایت مشخص هستند. اما در تمام موارد، مدت زمان این تاخیر تحت تاثیر فاصله فیزیکی بین شما و سرور هاستینگ آن وبسایت می باشد.

وظیفه CDN این است که به صورت مجازی این فاصله فیزیکی را کاهش دهد و هدف آن هم بهبود سرعت پردازش سایت و عملکرد آن می باشد.

وقتشه اینو بخونیحالا وقتشه! اینو بخون: آموزش تولید محتواپیشنهاد نویسنده این است که اول مقاله بالا را خوانده و سپس ادامه این مقاله را بخوانید.

یک CDN چطور کار می کند؟

برای حداقل کردن فاصله بین بازدید کنندگان و سرور وبسایت، یک CDN یک نسخه کش (حافظه موقتی) از محتوای سایت را در مکان های جغرافیایی مختلف ذخیره سازی می کند (یعنی نقاط حضور). هر کدام از این نقاط حضور، تعدادی سرور کش دارد که مسئول تحویل محتوا به بازدید کنندگان نزدیک به خودش می باشند.

در اصل، CDN محتوای شما در یک لحظه در مکان های مختلف قرار می دهد و پوشش بهتری را به کاربران شما ارائه می کند. به عنوان مثال، وقتی یک فرد در لندن به وبسایت شما که در ایران قرار دارد، وارد می شود، این دسترسی از طریق نقطه حضور محلی در انگلستان تامین می شود. این شرایط باعث می شود که دسترسی کاربر خیلی سریع تر صورت بگیرد و نیازی نیست که درخواست کاربر، یک بار از کل مسیر عبور کرده تا کاربر بتواند به محتوای مورد نظر خودش دسترسی پیدا کند!

عملکرد یک CDN به صورت خلاصه، همین چیزی بود که شرح دادیم. البته، به این خاطر که احساس می کردیم برای عملکرد دقیقتر شبکه تحویل محتوا ما باید توضیح کامل تری ارائه کنیم، به همین دلیل در ادامه در رابطه با عملکرد CDN ها بیشتر توضیح می دهیم. در حقیقت این مهم را با جزئیات بیشتر بررسی می کنیم.

cdn چیست,آموزش ساخت cdn,خدمات cdn چیست

چه کسی از CDN استفاده می کند؟

تقریبا می توان گفت همه از شبکه CDN استفاده می کنند؛ امروزه، بیش از نیمی از ترافیک، توسط CDN ها تامین می شود. همچنین این آمار رو به افزایش می باشد. حقیقت این است که اگر هر بخشی از کسب و کار شما با دنیای آنلاین سر و کار دارد، قطعا باید از CDN استفاده کنید. به خصوص حالا که خیلی از CDN ها خدمات خودشان را به صورت رایگان ارائه می کنند.

با این وجود که CDN ها در بسیاری از مواقع رایگان هستند، شاید برای همه مناسب نباشند. به خصوص اگر شما به صورت اختصاصی یک وبسایت محلی دارید، که اکثریت کاربران شما در همان منطقه ای هستند که سرور هاست شما قرار دارد، داشتن CDN شاید خیلی فایده ای نداشته باشد.

در این حالت، استفاده از CDN در واقع عملکرد وبسایت شما را ضعیف تر می کند؛ زیرا باعث می شود که اتصالات غیر ضروری بین بازدید کننده و سرور های نزدیک، ایجاد شود.

با این وجود، خیلی از وبسایت ها تمایل دارند که در مقیاس های گسترده تر کار کنند و همین موضوع باعث می شود که استفاده از CDN در زمینه های زیر، رایج باشد:

 • تبلیغات
 • موبایل
 • تفریح و رسانه
 • خدمات درمانی
 • بازی های آنلاین
 • آموزش های عالی
 • فروشگاه اینترنتی
 • دولت

عناصر ساختاری CDN

اینکه به صورت تفکیک شده بدانید که عناصر CDN چیست، می تواند به شما کمک کند تا این مهم را به صورت بهتری درک کنید.

PoP ها یا همان نقاط حضور:

نقطه حضور در CDN ها، مرکز داده هایی هستند که به صورت راهبردی در منطقه ای قرار گرفته اند و قرار است مسئولیت ارتباط با کاربران در آن منطقه جغرافیایی را بر عهده داشته باشند. عملکرد اصلی آن ها کاهش زمان تاخیر و نزدیک کردن محتوا به کاربر می باشد. هر PoP چند سرور کشینگ دارد.

سرور های کشینگ

سرور های کشینگ مسئول ذخیره سازی و تحویل فایل هایی هستند که در حافظه کش قرار گرفته اند. عملکرد اصلی آن ها تسریع سرعت بارگذاری وبسایت و کاهش استفاده از پهنای باند می باشد. هر سرور کشینگ CDN در اصل چند درایو ذخیره سازی و مقادیر زیاد از منابع RAM می باشد.

SSD/HDD+ RAM

داخل هر سرور CDN، فایل های ذخیره سازی شده بر روی درایوهای فیزیکی (SSD /HDD) و یا در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ذخیره سازی می شود و فایل هایی که به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرد بر روی بستر های سریع ذخیره سازی می شوند. RAM که سریع ترین حافظه در میان این سه حافظه می باشد، معمولا برای ذخیره سازی فایل هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بیشتر از بقیه باید در دسترس کاربر باشند.

شروع استفاده از CDN

برای شروع به کار با CDN، این شبکه باید درگاه ورودی پیش فرض برای تمام ترافیک ورودی باشد. برای این کار، شما باید DNS دامنه اصلی خودتان (مثلا domain.com) و دامنه های فرعی (مثلا www.domain.com, img.domain.com) را تغییر دهید.

برای دامنه اصلی خودتان، شما باید گزارش A را به صورتی تغییر دهید که در یکی از بازه های IP برای CDN قرار بگیرد. برای هر دامنه فرعی نیز باید گزارش CNAME را به صورتی تغییر دهید که به یکی از آدرس های دامنه فرعی CDN ختم شود (مثلا ns1.cdn.com). در هر دو مورد، این کار باعث می شود که DNS تمام بازدید کنندگان را به CDN شما ببرد و دیگر کاربران به سرور اصلی شما به صورت مستقیم، هدایت نمی شوند.

اگر به نظر این موضوعات کمی گیج کننده هستند، نگران نباشید. فروشنده های خدمات CDN معمولا آموزش های گام به گام را به شما می دهند تا بتوانید CDN را فعال کنید. به علاوه، آن ها از طریق تیم پشتیبانی شان به شما کمک می کنند. کل این فرآیند به چند بار کپی و پیست کردن محدود می شود و شاید کلا 5 دقیقه زمان ببرد!

چرا CDN ها به صورت پیش فرض، بخشی از هاستینگ وبسایت نیستند؟

در دنیای ایده آل، یک CDN یک بخش داخلی برای هاستینگ هر وبسایت می باشد. اما وقتی CDN ها برای اولین بار در دهه 1990 منتشر شدند، خیلی گران بودند و تنها در دسترس سازمان های بزرگ بودند.

امروز، CDN ها تغییر کرده اند و بسیاری از فروشنده های هاستینگ سرویس های CDN را به صورت سرویس های افزوده، به کاربران ارائه می کنند.

تکامل CDN ها

CDN های تجاری تقریبا در دهه 90 میلادی وارد بازار شدند. درست مانند تکنولوژی های آن دهه، تکامل های مختلفی پیدا کردند و حالا هم به یک بستر تحویل محتوا تبدیل شده اند که خیلی جاها استفاده می شوند.

مسیر توسعه CDN ها بر اساس نیروی بازار شکل گرفت، و منجر به ایجاد گرایش های جدید در مصرف محتوا و پیشرفت در اتصال به اینترنت شد. فیبر های نوری و دیگر تکنولوژی های ارتباطات که باعث تقویت سرعت اینترنت شدند، در این تکامل خیلی موثر بودند.

به صورت کلی، تکامل CDN ها را می توان در سه نسل دسته بندی کرد که هر کدام باعث شکل گیری ظرفیت ها، تکنولوژی ها و مفاهیم جدیدی در معماری شبکه شدند. به صورت موازی، هر کدام از این نسل ها باعث کاهش قیمت سرویس های CDN شدند و در نتیجه این تکنولوژی، به یک تکنولوژی انبوه تبدیل شد.

نسل اول

CDN های ایستا

محتوای مورد پشتیبانی: HTML ایستا و فایل های قابل دانلود

روش کشینگ: Origin push

شکل شناسی شبکه: پراکنده

دستور کار: عملکرد

قیمت گذاری: بسیار گران

مشتریان: بخش شرکتی

نسل دوم: CDN های پویا

محتوای مورد پشتیبانی: محتوای پویا و ایستا، شامل رسانه های مختلف

روش کشینگ: روش های مختلف از جمله start pull

شکل شناسی شبکه: متراکم

دستور کار: عملکرد و دسترسی

قیمت گذاری: گران

مشتریان: بخش تجاری

نسل سوم: CDN های چندکاره

محتوای مورد پشتیبانی: محتوای ایستا و پویا، شامل رسانه های غنی

روش کشینگ: بیشتر start pull

شکل شناسی شبکه: به شدت متراکم

دستور کار: امنیت، عملکرد و دسترسی

قیمت گذاری:  قابل قبول

مشتریان: هرکسی که وبسایت دارد

پروکسی معکوس

شبکه های تحویل محتوا از تکنولوژی پروکسی معکوس استفاده می کنند. بر اساس شکل شناسی شبکه، این یعنی که CDN ها در مقابل سرور های نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. این جایگاه، یعنی در لبه محیط شبکه شما، باعث می شود مزیت های مختلفی فراتر از کاربردهای اولیه CDN ها ایجاد شود که باعث  تسریع تحویل محتوا می گردد.

امروزه، پروکسی معکوس در CDN های چندکاره مورد استفاده قرار می گیرد تا راهکار های زیر فراهم شود:

امنیت شبکه

امنیتی سایبری یعنی مدیریت کردن دسترسی خارجی به شبکه محافظت شده شما، که در حالت ایده آل با مسدود کردن تمام تهدید ها قبل از آسیب به وبسایت، محقق می شود.

CDN هایی که در لبه شبکه شما مورد استفاده قرار می گیرند، یکی از بهترین گزینه ها برای مقابله با تهدید ها برای وبسایت می باشند. جایگاه این CDN ها در لبه شبکه  باعث می شود که CDN ها برای مسدود کردن حمله های DDoS نیز بسیار مناسب باشند زیرا پیش گیری از این حمله ها باید خارج از زیر ساخت های مرکزی شبکه شما صورت بگیرد.

تعادل بار

تعادل بار یعنی حفاظت از ترافیک در سرور ها، تغییر جریان درخواست های ورودی به صورتی که ازدحام ترافیک ایجاد نشود.

کاملا مشخص است که شکل شناسی پروکسی معکوس برای CDN ها یکی از بهترین روش های مدیریت ترافیک می باشد زیرا CDN به صورت پیش فرض تمام ترافیک سایت شما را دریافت می کند. به علاوه، شکل شناسی پروکسی معکوس باعث می شود که CDN دسترسی خوبی را برای ترافیک ورودی ایجاد کند. این موضوع، باعث می شود ما بتوانیم مقدار درخواست های در حال انتظار را در هر کدام از سرور ها به خوبی اندازه گیری کرده و ازین رو می توانیم  توزیع بار بهتری در سرور داشته باشیم.

ادامه…

خرید cdn,شبکه cdn چیست,شبکه ابری cdn

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ در این پست به پاسخ این سؤال می‌پردازیم، زیرا یکی از مهم‌ترین بخش‌های راه اندازی سایت استفاده از CDN است. راه اندازی درست CDN، امنیت و سرعت سایت را افزایش می‌دهد و به دنبال آن به‌صورت غیرمستقیم بر روی سئو تأثیر می گذارد.

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN به گروهی از سرورهای توزیع‌شده جغرافیایی اشاره دارد که برای ارائه سریع محتوای اینترنتی باهم کار می‌کنند. CDN امکان انتقال سریع اطلاعات موردنیاز برای بارگیری محتوای اینترنتی از جمله صفحات HTML، فایل‌های جاوا اسکریپت، فایل CSS، تصاویر و ویدئوها را فراهم می‌کند. محبوبیت خدمات CDN همچنان در حال رشد است و امروزه اکثر ترافیک وب سایت از طریق CDN ارائه می‌شود، از جمله ترافیک سایت‌های بزرگی مانند فیس بوک، نتفلیکس و آمازون.

یک CDN اگر به درستی پیکربندی شده باشد، ممکن است به محافظت از وب سایت‌ها در برابر برخی از حملات مخرب رایج مانند حملات Distributed Denial of Service (DDOS) کمک کند.

تفاوت میزبانی سایت با CDN چیست؟

در حالی که یک CDN، محتوا را میزبانی نمی‌کند و نمی‌تواند جایگزین میزبانی برای وب سایت شود، شبکه توزیع محتوا به ذخیره سازی محتوا در لبه شبکه کمک می‌کند که عملکرد وب سایت را بهبود ببخشد. بسیاری از وب سایت‌ها تلاش می‌کنند تا نیازهای عملکرد خود را با خدمات میزبانی سنتی برآورده کنند، به همین دلیل است که آن‌ها CDN را انتخاب نمی‌کنند.

توجه: برای همه سایت‌ها CDN نیاز نیست، در نیوسئو به‌صورت ارگانیک امنیت و سرعت سایت تأمین‌شده است و از CDN استفاده نمی شود.

با استفاده از کش برای کاهش پهنای باند میزبانی، کمک به جلوگیری از وقفه در سرویس و بهبود امنیت می‌شود. شبکه توزیع محتوا یک انتخاب محبوب برای تسکین برخی از مشکلات اصلی میزبانی وب سایت سنتی است.

شبکه تحویل محتوا چیست,شبکه نحویل محتوا

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

مزایای استفاده از CDN بسته به اندازه و نیازهای یک سایت متفاوت است. شبکه توزیع محتوا یا CDN گروهی از سرورها است که در یک منطقه یا در سراسر جهان پخش‌شده‌ و باهم کار می‌کنند تا سرعت ارائه محتوا در وب سایت را افزایش دهند. سرورهای یک CDN به‌طور موقت محتوای صفحه وب سایت مانند تصاویر، HTML، جاوا اسکریپت و ویدیو را ذخیره می‌کنند (به اصطلاح کش می‌کند). آن‌ها محتوای ذخیره شده را برای کاربرانی که صفحه وب را بارگیری کرده، ارسال می‌کنند. امروزه تقریباً همه وب سایت‌ها و برنامه‌ها برای کمک به ارائه محتوا به کاربران خود به CDN متکی هستند.

برنامه‌های کاربردی وب عمدتاً از CDN ها استفاده می‌کنند زیرا چهار مزیت مهم را ارائه می‌دهند:

 • عملکرد بهتر
 • افزایش قابلیت اطمینان
 • صرفه جویی در هزینه
 • انعطاف پذیری در برابر حملات سایبری

1- بهبود زمان بارگذاری وب سایت

با توزیع نزدیک‌تر محتوا به بازدیدکنندگان وب‌سایت با استفاده از سرور CDN مجاور (در میان سایر بهینه‌سازی‌ها)، بازدیدکنندگان سرعت لود صفحه بهتری را تجربه می‌کنند. از آنجایی که بازدیدکنندگان تمایل کمتری به کلیک کردن از یک سایت با سرعت لود کم دارند، یک CDN می‌تواند نرخ پرش را کاهش داده و مدت‌زمانی را که افراد در سایت می‌گذرانند، را افزایش دهد؛ به عبارت دیگر، یک وب سایت پرسرعت برای هر کاربری جذاب است.

2- کاهش هزینه‌های پهنای باند

هزینه‌های مصرف پهنای باند برای میزبانی وب سایت یک هزینه اولیه برای وب سایت‌ها است. از طریق کش و سایر بهینه‌سازی‌ها، CDN می‌تواند مقدار داده‌هایی را که یک سرور اصلی باید ارائه کند، کاهش دهد؛ بنابراین هزینه‌های میزبانی را برای صاحبان وب‌سایت کاهش می‌دهد.

اصلی‌ترین راه کاهش هزینه‌های CDN برای اپراتورهای وب‌سایت، کاهش سفر به سرور مبدأ و بازگشت از آن است. از آنجایی که CDN ها بیشتر محتوای یک وب سایت را در حافظه پنهان ذخیره می‌کنند و آن محتوا را از کش ارائه می‌دهند، سرور مبدأ مجبور نیست بارها و بارها همان محتوا را ارائه دهد. در عوض، CDN این کار را از طرف سرور مبدأ انجام می‌دهد.

ارائه دهندگان میزبانی سایت معمولاً از وب سایت‌ها برای داده‌هایی که از میزبان سایت منتقل می‌شود، هزینه می‌گیرند. هرچه داده‌های بیشتری منتقل شود، هزینه بیشتری دارد. مردم اغلب از این هزینه‌ها به‌عنوان “هزینه‌های پهنای باند” یاد می‌کنند، حتی اگر “پهنای باند” واقع به ظرفیت شبکه اشاره دارد.

اما زمانی که یک CDN، بیشتر محتوای یک وب سایت را از طرف سرور اصلی ارائه می‌دهد، داده‌های بسیار کمتری باید منتقل شود. درخواست‌های کاربر کمتری به سرور مبدأ می‌رود، زیرا CDN بیشتر آن‌ها را مدیریت می‌کند، به همین دلیل محتوای کمتری از سرور مبدأ خارج می‌شود و هزینه‌های پهنای باند را کاهش می‌دهد.

3- افزایش در دسترس بودن و خدمات محتوا

حجم زیاد ترافیک یا خرابی‌های سخت‌افزاری می‌تواند عملکرد عادی وب سایت را مختل کند. به لطف ماهیت توزیع‌شده آن‌ها، CDN می‌تواند ترافیک بیشتری را مدیریت کند و در برابر خرابی سخت‌افزار، بهتر از بسیاری از سرورهای مبدأ مقاومت کند.

4- بهبود امنیت وب سایت

یک CDN ممکن است با ارائه کاهش Distributed Denial of Service (DDOS)، بهبود گواهی‌های امنیتی و سایر بهینه‌سازی‌ها، امنیت را بهبود بخشد. CDNها به‌ویژه برای دفاع از وب سایت‌ها در برابر حملات انکار سرویس Dos و انکار سرویس توزیع‌شده DDos مناسب هستند. در این حملات، یک مهاجم مقادیر زیادی از ترافیک شبکه ناخواسته را به سمت یک وب سایت هدایت می‌کند تا سعی کند وب سایت را تحت تأثیر قرار دهد و از کار بی اندازد.

CDNها با سرورهای متعدد خود بهتر از یک سرور منشأ واحد، می‌توانند حجم زیادی از ترافیک، حتی افزایش ترافیک غیرطبیعی ناشی از یک حمله DDoS را جذب کنند. با انجام این کار، آن‌ها وب سایت‌ها را حتی زمانی که موردحمله قرار می‌گیرند، آنلاین نگه می‌دارند.

کاربردهای شبکه توزیع محتوا چیست؟

عملکرد سریع‌تر مزیتی است که اکثر مردم هنگام در نظر گرفتن CDN به آن فکر می‌کنند و دلیل خوبی هم دارد. وب‌سایت‌هایی که شروع به استفاده از CDN می‌کنند، 50 درصد کاهش زمان بارگزاری داشته‌اند.

برخی از کاربردهای شبکه توزیع محتوا:

 • کاهش فاصله بین جایی که محتوا ذخیره می‌شود و جایی که باید برود
 • کاهش حجم فایل برای افزایش سرعت بارگزاری
 • بهینه سازی زیرساخت سرور برای پاسخگویی سریع‌تر به درخواست‌های کاربر

اعتبار شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟

گاهی اوقات، همه چیز در اینترنت اشتباه می‌شود. سرورها خراب می‌شوند، شبکه‌ها شلوغ می‌شوند و اتصالات قطع می‌شود. یک CDN، برنامه‌های تحت وب را قادر می‌سازد تا خدمات بدون وقفه را حتی در مواجه با این مشکلات به کاربران ارائه دهند.

CDN ها بار ترافیک شبکه را متعادل می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ سروری غرق نمی‌شود. در صورتی که یک سرور کار خود را متوقف کند، یک CDN می‌تواند یک فرآیند Failover را آغاز کند که به یک سرور پشتیبان اجازه می‌دهد تا کنترل را به دست گیرد. برخی از CDN ها، مانند Cloudflare، می‌توانند ازدحام شبکه را دور بزنند، مانند نرم‌افزار ناوبری GPS که راهی برای دور زدن ترافیک سنگین پیدا می‌کند.

از آنجایی که CDN ها از چندین سرور پراکنده در مراکز داده مختلف تشکیل شده‌اند، می‌توانند خدمات زیادی را نیز ارائه دهند. اگر یک سرور، یک مرکز داده یا کل منطقه‌ای از مراکز داده از کار بیفتد، CDN ها همچنان می‌توانند محتوا را از سرورهای دیگر در شبکه تحویل دهند.

cdn چیست,آموزش ساخت cdn,خدمات cdn چیست

CDN چگونه کار میکند؟

در هسته خود، CDN شبکه‌ای از سرورها است که با هدف ارائه محتوا به‌سرعت، قیمت ارزان، قابل‌اعتماد و ایمن به هم مرتبط شده‌اند. به‌منظور بهبود سرعت و اتصال، یک CDN سرورها را در نقاط تبادل بین شبکه‌های مختلف قرار می‌دهد. این نقاط مبادله اینترنتی (IXP) مکان‌های اولیه‌ای هستند که ارائه‌دهندگان اینترنت مختلف به‌منظور دسترسی یکدیگر به ترافیکی که در شبکه‌های مختلف آن‌ها ایجاد می‌شود، به یکدیگر متصل می‌شوند. با اتصال به این مکان‌های با سرعت‌بالا و بسیار به هم پیوسته، یک ارائه‌دهنده CDN می‌تواند هزینه‌ها و زمان انتقال داده‌ها را با سرعت‌بالا کاهش دهد.

فراتر از قرار دادن سرورها در IXP ها، یک CDN تعدادی بهینه سازی را در انتقال داده‌های مشتری انجام می‌دهد. CDNها مراکز داده را در مکان‌های استراتژیک در سراسر جهان قرار می‌دهند، امنیت را افزایش می‌دهند و برای زنده ماندن از انواع خرابی‌ها و ازدحام اینترنت طراحی شده‌اند.

چگونه یک CDN زمان بارگذاری وب سایت را بهبود می‌بخشد؟

وقتی نوبت به بارگذاری محتوا توسط وب‌سایت‌ها می‌رسد، با کاهش سرعت سایت، کاربران به‌سرعت از آن خارج می‌شوند. خدمات CDN می‌تواند به روش‌های زیر به کاهش زمان بارگذاری کمک کند:

 • ماهیت توزیع جهانی CDN به معنای کاهش فاصله بین کاربران و منابع (محل سرور) وب سایت است. به‌جای اتصال به هرجایی که سرور اصلی یک وب سایت ممکن است قرار گرفته باشد، یک CDN به کاربران اجازه می‌دهد به یک مرکز داده از لحاظ جغرافیایی نزدیک‌تر متصل شوند. زمان سفر کمتر به معنای خدمات سریع‌تر است.
 • بهینه‌سازی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مانند متعادل‌سازی بار کارآمد و هارد دیسک‌های حالت جامد می‌توانند به دسترسی سریع‌تر داده‌ها به کاربر کمک کنند.
 • CDNها می‌توانند با کاهش اندازه فایل‌ها با استفاده از تاکتیک هایی مانند کوچک سازی و فشرده سازی فایل، مقدار داده‌های منتقل شده را کاهش دهند. اندازه فایل کوچک‌تر به معنای زمان بارگذاری سریع‌تر است.
 • CDNها همچنین می‌توانند سایت‌هایی را که از گواهی‌های TLS/SSL استفاده می‌کنند با بهینه سازی استفاده مجدد از اتصال و فعال کردن شروع نادرست TLS سرعت ببخشند.

مطالب زیر را حتما بخوانید

نظر شما !!