آمریکا از لنز ماهواره “لندست ۹”

به گزارش فرماندهی، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین، بزرگترین و به روز ترین پایگاه خبری مبتنی بر هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ و یادگیری ماشین و به نقل از اس تی دی، داده‌های ماهواره لندست ۹ که در ماه سپتامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد، اکنون در دسترس کاربران و محققان سراسر جهان است. این ماهواره به نقش حیاتی این برنامه در نظارت، درک و مدیریت منابع زمینی مورد نیاز برای حفظ حیات انسان ادامه خواهد داد.

این ماهواره که حاصل مشارکت ناسا و سازمان زمین‌شناسی آمریکا است، حامل دو ابزار علمی به نام‌های تصویربردار عملیاتی زمین ۲ (OLI-2) و حسگر فروسرخ حرارتی ۲ (TIRS-2)  است.

ابزار “تصویربردار عملیاتی زمین ۲” عملیات مشاهدات از سطح زمین را در باند مرئی، فروسرخ‌نزدیک و فروسرخ موج کوتاه انجام می‌دهد و “حسگر فروسرخ حرارتی ۲” نیز تابش فروسرخ حرارتی یا گرمای ساطع شده از سطح زمین را اندازه گیری می‌کند.

این تصویر رنگ کاذب که در ۱۲ فوریه ۲۰۲۲ توسط ماهواره لندست ۹ ثبت شده است، با استفاده از ابزار فروسرخ نزدیک این ماهواره پردازش شده است. این ابزار اغلب برای برجسته کردن پوشش گیاهی که در نیمه پایینی تصویر مشهود است، استفاده می‌شود. مزارعی که در حال حاضر کشت می‌شوند را می‌توان به رنگ قرمز روشن مشاهده کرد، در حالی که مناطق بدون پوشش گیاهی به رنگ سبز و قهوه‌ای ظاهر شده‌اند. اشکال دایره‌ای که در سمت چپ و پایین تصویر قابل مشاهده هستند، مزارع آبیاری مرکز محور هستند. واشنگتن از جمله ایالت‌های پیشرو در امر کشاورزی است و محصولات برتر آن سیب، شیر، سیب زمینی و گندم است.

رودخانه کلمبیا، بزرگترین رودخانه شمال غربی آرام، در این تصویر با رنگ مشکی قابل مشاهده است. این رودخانه از کوه‌های راکی بریتیش کلمبیا در کانادا سرچشمه گرفته و از واشنگتن و اورگان می‌گذرد و سپس به اقیانوس آرام ریخته می‌شود. این رودخانه یکی از بزرگترین منابع انرژی برق آبی جهان است و ریزابه‌های آن، یک سوم انرژی آبی ایالات متحده را تشکیل می‌دهند.

به رودهایی که بدون این‌که مستقیما به دریاچه، دریا یا اقیانوس بریزند به رودی بزرگ‌تر بپیوندند، “ریزابه” یا “شاخه رودخانه” گفته می‌شود. از سوی دیگر، به شاخه‌ای فرعی که از رود اصلی جدا شود و به آن بازنگردد، “شاخابه” گفته می‌شود.

از آنجایی که آب مقدار مناسبی از تابش را جذب می‌کند، پهنه‌های آبی مانند رودخانه کلمبیا در تصویر سیاه به نظر می‌رسند. با این حال، برخی از پهنه‌های آبی یخی که در سمت چپ تصویر نقطه‌گذاری شده‌اند، به رنگ فیروزه‌ای دیده می‌شوند، زیرا یخ در ابزار فروسرخ نزدیک کمتر از طیف مرئی منعکس می‌شود.

پهنه آبی به هر انباشت قابل توجهی از آب، به طور کلی روی سطح یک سیاره مثلا زمین را گویند. عبارت پهنه آبی، معمولا به انباشت حجم زیادی از آب، مانند اقیانوس‌ها و دریاها و دریاچه‌ها اطلاق می‌شود، اما می‌تواند شامل انباشت‌های کوچک آب، مانند آبگیرها و تالاب‌ها و چاله‌های آب نیز بشود. بیشتر پهنه‌های آبی به صورت طبیعی ایجاد شده‌اند، ولی بعضی از آن‌ها ساخته دست بشر هستند.

نگاهی به جزئیات برنامه لندست ۹

جدیدترین ماهواره لندست ناسا چندی پیش از پایگاه فضایی وندنبرگ در کالیفرنیا به فضا رفت تا به ماهواره لندست-۸ ملحق شود و برنامه ۵۰ ساله دیده‌بانی از زمین را ادامه دهد. دو ماهواره‌ی لندست-۹ و لندست-۸ قادرند هر هشت روز یک بار به طور کامل از زمین عکسبرداری کنند. داده‌های به دست آمده از این ماهواره‌ها به دانشمندان در مطالعه آب‌ها، یخچال‌ها و آتش‌سوزی‌های زمین کمک می‌کند.

ماهواره لندست-۹ در تاریخ ۲۷ سپتامبر در ساعت ۲:۱۲ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۱:۴۲ تهران) با موشک “اطلس V-۴۰۱” یا (Atlas V-401) از جایگاه پرتاب “space lunch formidable 3” در “پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ” (VBG) کالیفرنیا، به فضا پرتاب شد. پرتاب این ماهواره توسط “برنامه خدمات پرتاب” (LSP) ناسا مدیریت شد. ماهواره “لندست ۹” ماموریت بررسی و تصویربرداری از زمین را بر عهده دارد.

این ماموریت به ادامه فعالیت بررسی و تصویربرداری از زمین که با پرتاب نخستین ماهواره لندست در سال ۱۹۷۲ آغاز شد، می‌پردازد. داده‌های گردآوری‌شده کمک می‌کنند تا نقش مهم برنامه لندست در بررسی زمین ادامه یابد و به تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا به مدیریت منابع ضروری مانند محصولات کشاورزی، منابع آب و جنگل‌ها بپردازند.

انتهای پیام

نظر شما !!