مراکز درمانی و دانشگاهی به تجهیزات پیشرفته شناختی مجهز شدند

به گزارش فرماندهی، محمدحسین مقامی کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه مراکز درمانی مجهز به تجهیزات شناختی ایران‌ساخت گفت و ادامه داد: حمایت از تولید تجهیزات داخلی و محصولات شرکت­های دانش‌بنیان در حوزه علوم شناختی در اولویت ستاد بوده و با توجه به سیاست­های کلی این ستاد، بازدیدها، تعاملات و جلسات متعددی با شرکت­های گوناگون برگزار شده است.

وی ادامه داد: در این راستا، با حمایت های این ستاد در سال­های گذشته و با تعاملی که با بیش از ۲۵ شرکت فعال در حوزه علوم شناختی انجام شده است، تاکنون بیش از ۳۰ مرکز درمانی و دانشگاهی به دستگاه­ها و تجهیزات پیشرفته ساخت داخل با ارزش حدودی بیش از ۵۰ میلیارد ریال با توجه به سیاست­های کلی ستاد، مجهز شده ­اند.

مقامی گفت: همچنین ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی طی سال­های اخیر از شرکت­های گوناگون جهت حضور در نمایشگاه­های جانبی کنگره­ها و رویدادهای علمی کشور به صورت غیرمستقیم حمایت کرده است.

افزایش قراردادهای ساخت تجهیزات

کارشناس ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکید کرد: انجام فعالیت­های مستمر در این حوزه، سبب افزایش کمی و کیفی قراردادهای منعقدشده برای ساخت تجهیزات حوزه علوم شناختی در کشور می‎شود. این توانمندی موجب می‌شود تا امنیت ملی کشور با استفاده از علوم و فناوری‌های شناختی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی ارتقاء یافته و بسیاری از تجهیزات و امکانات مورد نیاز طرح­های تحقیقاتی و علمی با هدف کاهش وابستگی­ها و صرفه­جویی­های ارزی، در داخل کشور تامین شود.

به گفته مقامی، از جمله این تجهیزات که طی دو سال گذشته با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی ساخته شده می‌توان به سیستم رهگیری چشم، سیستم ثبت سیگنال‌های مغزی، آرایه الکترودهای برون‌تنی، دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای، سیستم تحریک مغناطیسی مغز و طراحی و ساخت سیستم واقعیت مجازی برای جوندگان اشاره کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی در پایان خاطرنشان کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تلاش می­کند تا با تمرکز بر توسعه فناوری‌های خواندن و نوشتن در مغز، تجهیز آزمایشگاه­ها و آماده­سازی ابزارها و زیرساخت­های مورد نیاز حوزه علوم شناختی در مراکز علمی و تخصصی را در دستور کار خود قرار دهد.

انتهای پیام